Być rodzicem. Do tego trzeba się przygotować!

0
Być rodzicem. Do tego trzeba się przygotować!

Rozpoczęcie opieki nad dzieckiem to zmiana swojej perspektywy patrzenia na świat. Nagle, gdy przychodzi nowy domownik, to wokół niego kręcą się wszyscy inni. Cała rodzina, bliscy znajomi będą zabiegać o jego reakcje. Na  co  zwrócić szczególną uwagę, by jak najlepiej zadbać o rozwój dziecka?

Pierwszy miesiąc życia dziecka jest szczególnie ekscytujący dla rodziców. Ich zadaniem jest przywyknięcie do nowych ról, a zadaniem malucha jest nauczenie się życia poza bezpiecznym brzuchem matki. Noworodek będzie potrzebować szczególnej opieki i nie chodzi tutaj tylko o przewijanie i karmienie. Pierwsze emocje, jakie maluch otrzymuje, bazują na zapachu i dotyku. Dlatego ważne jest, by zdecydowanie ograniczyć korzystanie z perfum i skupić się na zapachu, który wytwarza organizm. Dotyk jest szczególnie ważny, akceptowane przytulanie, dla dziecka jest wyrazem zapewnienia bezpieczeństwa. Dodatkowo by utrwalić kontakt z rodzicami, dobrze jest kłaść dziecko na klatkę piersiową matki, ale też i ojca.

Rozwój dziecka od urodzenia, a rodzice

W pierwszym miesiącu życia dziecka noworodek może spać nawet 20 godzin na dobę i nie jest otwarty na kontakt z innymi. Skupiać będzie się na potrzebach fizjologicznych, Miesięczne dziecko często porusza rączkami i nóżkami, a nawet robi to energicznie. Można powiedzieć, że jest w fazie przejściowej i powoli dostosowuje układ swojego ciała do życia poza łonem matki. Dlatego też ważne jest, by miesięczne dziecko wykonywało i nie poruszało się typowo „na siłę”. Oczywiście warto wprowadzać zabawy, ale muszą one być przyjemne dla dziecka. 

Maluch w tym okresie nie wie, jak komunikować swoje emocje, dlatego najczęściej będzie reagować płaczem, gdy mu będzie niewygodnie, zgłodnieje, zrobi kupę lub będzie potrzebować obecności rodzica. Mama i tata często  muszą się domyślać i sprawdzać, która z tych sytuacji wystąpiła, dlatego też warto reagować na takie sytuacje spokojnie. Pamiętajmy, że dziecko także uczy się naszych zachowanie. Dobrze jest zauważać i wiedzieć więcej o swoim dziecku, dlatego warto zaglądnąć na Babyboom, tam znajduje się więcej informacje na temat ciąży i dziecka.

Bostonka u dzieci, czyli o tym warto wiedzieć wcześniej

Zgodnie z zasadą, że dobrze jest wiedzieć więcej już, gdy nasze dziecko ma kilka miesięcy warto zapoznać się z chorobami, które mogą u dziecka wystąpić. Jedną z nich jest choroba bostońska (bostonka). Bostonka u dzieci ma podobne objawy do choroby wszystkim nam znanej ospy wietrznej. Ataku je ona głównie dłonie, stopy i jamę brzuszną, a na ciele pojawiają się wykwity. Dodatkowo może objawiać się gorączką, która trwa około 3 dni. Sama choroba może męczyć malucha do 10 dni. 

Choroba bostońska jest chorobą wirusową i nie ma dla niej specjalnych leków. Stosuje się jedynie leczenie objawowe, a dzieci najczęściej przechodzą ją łagodnie, ale koniecznie trzeba zadbać o ograniczenie rozprzestrzeniania się tej choroby. Jeśli z dziecka przeniesie się na kobietę w I trymestrze ciąży, może spowodować wady wrodzone u dziecka, a nawet poronienie.