Herbatka dla niemowląt – dobry sposób na zaspokojenie pragnienia?

0
Herbatka dla niemowląt – dobry sposób na zaspokojenie pragnienia

Panujące latem wysokie temperatury skłaniają rodziców do rozważań nad zasadnością nawadniania dziecka. Czy maluszek karmiony piersią potrzebuje dodatkowych płynów? Kiedy i jakie podawać mu napoje? Czy herbatka dla niemowląt to zawsze dobre rozwiązanie? Rozwiewamy wątpliwości.

Jak wynika z zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), niemowlę do 6. miesiąca życia powinno być karmione wyłącznie piersią. W związku z tym, że naturalny pokarm dostosowuje się konsystencją do potrzeb malucha, mleko nie tylko zaspokaja głód, ale i gasi pragnienie.

Dodatkowe nawadnianie – kiedy staje się konieczne?

Jeżeli karmisz dziecko piersią i nie rozszerzasz jego diety, podawanie dodatkowych płynów nie jest potrzebne. Wprowadzenie do codziennego jadłospisu płynów dotyczy niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym oraz maluszków, które wkraczają w etap wprowadzania stałych pokarmów.

Co podawać do picia?

Woda, specjalna herbatka dla niemowląt czy soki owocowe? Chociaż specjaliści od spraw żywienia akceptują wszystkie te rozwiązania, szczególnie zalecają podawanie maluszkom wody.

  • Woda

Woda jest najlepszym produktem do picia, zarówno dla niemowląt, jak i dla dorosłych. . Nie zawiera cukru ani innych dodatków, dlatego najlepiej gasi pragnienie.

  • Herbatki dla niemowląt

Rodzice często wybierają herbatki jako alternatywę dla soków owocowych. Szybko gaszą one pragnienie, a delikatny smak sprawia, że maluchy łatwo je akceptują.

Wybierając herbatkę, koniecznie sprawdź, czy jest ona dopasowana do wieku i potrzeb dziecka.

Zwróć także uwagę, czy herbatka nie zawiera cukru lub innych substancji słodzących, które nie są polecane w żywieniu niemowląt

  • Soki owocowe

W żywieniu niemowląt poleca się soki 100% przecierowe, bez dodatku cukru, pasteryzowane.W codziennej diecie maluchanie może pojawić się ich jednak zbyt dużo i powinny być traktowane jako porcja owoców. Zaleca się, aby dzienna dawka nie przekraczała 150 ml (należy w to wliczyć pozostałe porcje owoców) – z uwagi na dużą zawartość cukrów prostych.

Woda najzdrowsza, ale…

To woda uznawana jest przez ekspertów za najlepszy napój dla dziecka, warto jednak pamiętać, że woda wodzie nierówna. Należy zwrócić uwagę, by nie była ona smakowa – dodatek zagęszczonego soku owocowego może oznaczać zawartość nawet kilku łyżeczek cukru. Najlepiej wybrać butelkowaną wodę niskozmineralizowaną[1].

Jeżeli zastanawiasz się, jaki napój podać swojemu maluszkowi podczas upalnych dni, najlepiej wybierz specjalne herbatki i, przede wszystkim, wodę, która – zdaniem ekspertów – najskuteczniej gasi pragnienie.

[1] https://pediatria.mp.pl/lista/109678,jaka-wode-nalezy-stosowac-podczas-karmienia-noworodka-butelka