Jak nauczyć dziecko czytać?

0
jak nauczyć dziecko czytać

Czytanie jest objęte programem nauczania dopiero w szkole. Wielu rodziców już od najmłodszych lat dziecka oswaja je ze słowem pisanym i stopniowo wdraża tą umiejętność podczas zabawy. Wczesne początku nauki, przynoszą dużo skuteczniejsze rezultaty, gdyż mózg dziecka jest bardziej chłonny i otwarty na przyswajanie nowych informacji. Nie należy jednak zapominać, że nauka w tak młodym wieku ma kojarzyć się z zabawą i przyjemnością, a nie zmuszaniem na siłę. W ten sposób łatwo dziecko zniechęcić na długi czas oraz zaszczepić w nim awersję do książek i czytania w przyszłości. Istnieje wiele metod skutecznej nauki czytania dla dzieci, a ich wybór powinien być dostosowany do predyspozycji malucha.

Jak nauczyć dziecko czytać metodą literową?

Najpowszechniejszą metodą nauki dziecka czytania, jest metoda literowa. Polega ona na początkowej nauce alfabetu, a następnie łączeniu głosek w całe słowa. Dziecko w ten sposób uczy się odczytywania poszczególnych wyrazów, poprzez ich przeliterowanie. Taki system nauki może jednak sprawić wiele trudności, gdyż przy próbie odczytania trudniejszych wyrazów lub dłuższych zdań, dziecko może po prostu zgubić szyk liter. Metoda literowa najczęściej wykorzystywana jest w szkołach, gdyż lepsze rezultaty przynosi w większej grupie dzieci.
Rodzice mogą na własną rękę próbować uczyć czytać poprzez zabawę w rozpoznawanie liter czy wspólne ich rysowanie. Dobrym sposobem jest również wspólne czytanie książeczek o nieskomplikowanym tekście i pokazywanie dziecku palcem, który wyraz akurat odczytujemy. To pomoże oswoić się wzrokowo z literami i podświadomie zapamiętać złożone z nich wyrazy. Pomocne przy nauce alfabetu będą specjalne klocki, puzzle czy własnoręcznie zrobione kartoniki z literkami.

Jak nauczyć dziecko czytać metodą sylabową?

Metoda sylabowa jest równie powszechna co literowa, jednak niektóre dzieci dużo szybciej w ten sposób uczy się czytać. Polega ona na nauce samogłosek, a następnie łączenie ich ze spółgłoskami, tworząc sylaby. Należy pamiętać, żeby system ten wdrażać stopniowo, aby dziecko dostatecznie utrwaliło sobie wcześniej poznane sylaby. Po ich opanowaniu, można powoli przechodzić do nauki krótkich słów z poznanych wcześniej sylab.
Aby dziecko nie czuło presji i za szybko się nie znudziło, można wdrożyć kilka zabaw ułatwiających zapamiętanie nauczonych już sylab i wyrazów. Skuteczna w tym przypadku będzie popularna gra w memory, polegająca na zapamiętaniu i dopasowaniu do siebie takich samych sylab, zapisanych na odwróconych kartonikach.
Bez względu na to, z której metody skorzystamy, najważniejsze jest, aby nie zmuszać dziecka do nauki, jeżeli nie wyraża nią zainteresowania. Czytanie opanowywane jest dopiero w szkole podstawowej, dlatego nie należy wywierać presji szczególnie na najmłodszych dzieciach. Czasami wystarczy poświęcenie chwili wolnego czasu, na wspólne czytanie bajek, by dziecko wzrokowo opatrzyło się z literami i łączonymi z nich wyrazami. W wieku 3,4,5 lat najlepszą nauką dla dziecka jest zabawa, a dostępność wielu gier edukacyjnych z pewnością to ułatwi i zapewni dodatkową rozrywkę.