Jakie wybierać książki dla niemowlaka?

0

Kluczowym okresem w rozwoju człowieka jest pierwszy rok życia. To wówczas dziecko nabywa najważniejsze umiejętności, które potem doskonali. To wszystko, co zrobi się w ciągu pierwszych dwunastu miesięcy, jest więc inwestycją na przyszłość, więc nic dziwnego, że różnorodne książki dla niemowlaka  także w wyprawce muszą się pojawić, a samo czytanie staje się świetnym sposobem na spędzanie czasu z maluszkiem.

Jakie walory mają książki dla niemowlaka?

Wydawnictwa oferują różnorodne książki dla niemowlaka. W czasie pierwszego roku będą się one też zmieniać tak, jak ewoluują potrzeby małego człowieka. Najczęściej przygodę z literaturą – czy też bardziej adekwatnym byłoby określenie samą formą książki, rozpoczynają kontrastowe kartoniki. W sklepach znaleźć można gotowe plansze w różnych formach, ale bez problemu można również przygotować samodzielnie taką pomoc. Warto ją wykorzystywać podczas czytania dzieciom różnych książek – nawet tych dorosłych, bo wówczas zyskuje się świetne narzędzie pobudzające wzrok oraz uczące słuchania i patrzenia.

Z czasem książki dla niemowlaka będą się zmieniać, bo kontrastowe kartki przestają być interesujące, a maluch zaczyna dostrzegać bogactwo i złożoność świata. Warto wówczas sięgnąć po rytmiczne wierszyki zarówno te klasyczne znane od pokoleń, jak i nowe propozycje, jakich na rynku nie brakuje. Bardzo dużą popularnością cieszą się książeczki dźwiękonaśladowcze, które przybliżają świat zwierząt, maszyn, pojazdów służb czy nawet urządzeń w gospodarstwie domowym. Niewątpliwie rodzic ma tu bardzo ważne zadania do zrealizowania.

Książeczki dla roczniaka

Zbliżające się pierwsze urodziny to też czas, gdy na dziecięcym regale zaczynają się pojawiać książki dla niemowlaka z fabułą. Wchodzimy w etap historii, która, choć jeszcze bardzo krótka, to ma już kompozycję, bohaterów oraz ciąg zadr zań, a z czasem to przecież właśnie te elementy będą się rozbudowywać. W efekcie właśnie w tym momencie można zaszczepić dziecko pasję czytania, a wspólnie spędzony nad literkami i ilustracjami czas będzie procentować przez kolejne lata. Warto też pamiętać o tym, że książki dla niemowlaka dostępne są w wielu różnych wariantach tak, jak dzieci mają rozmaite predyspozycje i gustu, więc poszukiwanie tej ulubionej może trochę zająć, ale to bardzo przyjemna selekcja. Dobrze by było pamiętać o tym, że gust czytelniczy wyrabia się od pierwszych chwil życia, a w związku z tym sięganie po pozycje estetyczne, wartościowe i po prostu ładnie wydanie. Nie brakuje na księgarskich półkach literatury z dobrą treścią, której bardzo ważną częścią są ilustracje, a to przecież one – a nie literki będą przyciągać najmocniej małego człowieka.