Karmienie piersią a kolki u niemowlaka

0
Karmienie piersią a kolki u niemowlaka

Chociaż kolki kojarzą się większości rodziców z podawaniem niemowlęciu modyfikowanego mleka, równie często występują u dzieci karmionych naturalnym pokarmem. Dowiedz się, co tak naprawdę powoduje kolkę i jak można zmniejszyć prawdopodobieństwo jej wystąpienia.

Z medycznego punktu widzenia mianem kolki określa się zespół zachowań i reakcji niemowlęcia występujący między 3. tygodniem a 5. miesiącem życia, którego główny objaw stanowi krzyk lub trudny do ukojenia płacz. Aby można było mówić o kolce, takie symptomy powinny utrzymywać się co najmniej przez 3 godziny (łączny czas płaczu) i występować minimum 3 razy w tygodniu – najczęściej w godzinach popołudniowych lub wieczornych.

Przyczyny kolki

Do tej pory nie udało się określić jednoznacznie przyczyny kolki u niemowlaka. Za główny powód uważa się jednak niedojrzałość przewodu pokarmowego, która sprawia, że staje się on wrażliwy na wiele czynników zewnętrznych, takich jak nietolerancja pokarmowa, nieprawidłowa technika karmienia czy nawet stres matki.

Jak zmniejszyć objawy kolki u dzieci karmionych piersią?

Chociaż kolki u niemowlaka nie da się całkowicie wyeliminować, można ograniczyć jej nasilenie i częstotliwość objawów. Mama powinna zwrócić uwagę przede wszystkim na odpowiednią technikę karmienia piersią oraz zmodyfikować swój codzienny jadłospis.

  • Prawidłowa technika karmienia

Przystawiając niemowlę do piersi, pamiętaj o jego właściwym ułożeniu, tj. w pozycji brzuch do brzucha. Głowa, tułów i nogi powinny znajdować się w linii prostej.

Zwróć uwagę na to, aby dziecko głęboko objęło brodawkę – wraz z możliwie największą częścią otoczki. Jego usta powinny być wywinięte na zewnątrz.

Odpowiednia technika karmienia pozwala m.in. ograniczyć ilość połykanego przez niemowlę powietrza. To z kolei zapobiega gromadzeniu się gazów w jelitach i powstawaniu bolesnych wzdęć.

  • Modyfikacja sposobu odżywania mamy

Badania naukowe wykazały, że objawy kolki u niemowląt karmionych piersią uległy złagodzeniu wówczas, gdy matki zaczęły stosować dietę z mniejszą ilością alergenów. Dzieci, których mamy wykluczyły z codziennego jadłospisu mleko krowie, jaja kurze, orzechy, pszenicę, soję czy ryby, płakały w ciągu doby o 137 minut krócej w porównaniu z grupą kontrolną[1].

Jeżeli po tygodniowej próbie nie zauważysz poprawy w zachowaniu dziecka, powróć do poprzedniego sposobu żywienia.

  • Karmienie na żądanie

W związku z tym, że za jedną z przyczyn kolki u niemowlaka uważa się przejedzenie, warto karmić malucha wyłącznie na żądanie. Zbyt duża ilość mleka może spowodować trudności z jego sprawnym trawieniem – zwłaszcza że układ pokarmowy nie jest jeszcze dojrzały.

Jeżeli napadom płaczu towarzyszą inne objawy, takie jak gorączka, biegunka, wymioty czy zmniejszenie przyrostu masy ciała, natychmiast skonsultuj się z pediatrą. Takie symptomy mogą świadczyć o chorobie.

[1] https://www.mp.pl/medycynarodzinna/artykuly/141714,kolka-niemowleca-rozpoznanie-i-leczenie