Plac zabaw dla dzieci

0
plac zabaw dla dzieci

Plac zabaw jest nieodzownym elementem spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu. Najmłodsi mają do dyspozycji piaskownicę, gdzie mogą budować proste konstrukcje z foremek do piasku i nawiązać kontakt z rówieśnikami, natomiast starsze dzieci chętnie korzystają ze zjeżdżalni czy huśtawki. Każda forma aktywności posiada niezmierne korzyści zdrowotne, wspomaga odporność oraz wpływa na socjalizację dziecka. Mieszkając w bloku dzieci mają dostęp do osiedlowych placów zabaw, jednak w przypadku domów jednorodzinnych, gdy do dyspozycji mamy własny ogródek, możemy zdecydować się na jego aranżację w przydomowy plac rozrywki.

Przydomowy plac zabaw dla dzieci

Decydując się na stworzenie placu zabaw w ogrodzie można zakupić gotowy zestaw do ustawienia lub zbudować go samemu. Bez względu na to, które rozwiązanie wybierzemy, ważne jest to, aby znajdujące się w nim atrakcje były interesujące dla dziecka i zapewniały długotrwałą zabawę. Dostępne w sklepach zestawy wiążą się z dużym wydatkiem, jednak przy odrobinie kreatywności, niskim kosztem możemy wykonać poszczególne elementy do zagospodarowania placu zabaw.
Piaskownica jest nieodzownym elementem zabaw na świeżym powietrzu. Do jej wykonania nie potrzeba dużego budżetu oraz szczególnych umiejętności. Budowę należy rozpocząć od wymierzenia i wykopania niewielkiego dołu na piasek oraz ogrodzenie całości, konstrukcją wykonaną z desek czy gotowych płotków dostępnych w marketach budowlanych. Do wypełnienia warto użyć atestowanego piasku, który posiada badania bakteriologiczne i jest dopuszczony do użytku przez sanepid. W niewielkiej cenie można go dostać w większości sklepów artykułami ogrodniczymi.
Mając do dyspozycji stare opony możemy pokusić się o zrobienie prostej huśtawki przyczepianej na łańcuchu, platformy do wspinaczki lub toru przeszkód. Możliwości są tu nieograniczone i wymagają niewielkich nakładów pracy. Aby opony były atrakcyjniejsze i pobudzały wyobraźnię dziecka, można pomalować je na różnorodne kolory i ozdobić dodatkowymi elementami. Posiadając umiejętności techniczne, dobrym pomysłem będzie także budowa domku dla dzieci, do którego będą mogły się wspinać, schować się przed słońcem czy odpocząć po czasie spędzonym na zabawie.

Bezpieczeństwo na placu zabaw

Przed budową przydomowego placu zabaw, należy zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa maluchom. Ważne jest, aby znajdował się on w miejscu, do którego będziemy mieli ciągły wgląd na przykład z okna kuchni, aby w razie konieczności szybko zareagować. Powinien on być również odseparowany od ulicy, aby dziecko nie miało możliwości swobodnego wyjścia poza posesję. Warto wybrać miejsce, które nie jest bezpośrednio nasłonecznione, gdyż w przypadku upałów, długotrwała zabawa na słońcu może narazić dziecko na udar lub przegrzanie. Również nawierzchnia ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa najmłodszych, dlatego w tym przypadku należy zapomnieć o oszczędnościach i zainwestować w specjalne maty, które zamortyzują upadek i zapobiegną bolesnym otarciom czy stłuczeniom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here