Rozwój motoryczny niemowlęcia – jak go stymulować?

0

Każdy przyszły rodzic powinien zdawać sobie sprawę, że przychodzące na świat dziecko nie posiada umiejętności chwytu. Co więcej, noworodek nie zdaje sobie nawet sprawy, że może używać własnych rąk jako narzędzia. W 4. miesiącu życia sytuacja się zmienia – ważne jest jednak, by przez ten okres stymulować analizator wzrokowy. W tym celu zostały stworzone specjalne zabawki, m.in. łuk z zabawkami do wózka. W jaki sposób można stymulować rozwój motoryczny niemowlęcia i co sprawdzi się w pierwszych miesiącach jego życia?

Dziecko rzeczywiście nie ma świadomości, że może wykorzystywać do działania własne ręce. Jednocześnie jednak już od pierwszych dni życia rozwija w sobie cenną umiejętność chwytania i manipulowania przedmiotami. Musisz jednak wiedzieć, że w pierwszych 4 miesiącach w żaden sposób nie kontroluje tych ruchów. Odruch wypracowuje ok. 3. miesiąca, a prawdziwym kamieniem milowym jest 5. miesiąc, gdy pojawiają się pierwsze świadome ruchy rączką w stronę zabawki. Istotne jest to, że dziecko najpierw decyduje się chwytać to, co zawieszone bezpośrednio nad nim (używając obu dłoni), a dopiero z biegiem czasu łapie również przedmioty podawane mu z boku (wykorzystując rękę znajdującą się bliżej).

Dopiero później zaczyna się doskonalenie umiejętności chwytania i manipulowania rączkami. Dziecko zaczyna przekładać między nimi otrzymany przedmiot. Aby mogło w pełni opanować niezbędne dla niego zdolności chwytne, grafomotoryczne i manipulacyjne, należy od samego początku wspierać jego rozwój. Dlatego rodzice coraz chętniej decydują się na różnego rodzaju zabawki interaktywne. W pierwszych miesiącach najlepiej sprawdzają się m.in. karuzela do łóżeczka, mata edukacyjna czy łuk z zabawkami do wózka. Każdą z tych zabawek znajdziesz w przyciągającej wzrok serii akcesoriów dziecięcych Tiny Love Leśna Kraina.

    1. Seria Leśna Kraina – dla wsparcia małych rączek

Wsparcie rozwoju niemowlęcia jest niezwykle ważne. Chodzi o to, by w sposób jak najbardziej naturalny pobudzać jego odruchy, które po kilku miesiącach stają się kolejnymi wypracowanymi umiejętnościami. Odpowiednio dobrane i bezpieczne zabawki interaktywne mogą w znaczący sposób pomóc w całym procesie nauki łączenia przyczyny ze skutkiem. To często niewielkie przedmioty, które wprowadzają ogromne zmiany.

Okazuje się, że mata Tiny Love to nie tylko gwarancja bezpiecznej i wskazanej postawy ciała niemowlęcia. To również dopracowana przestrzeń, w której dziecko może wykonywać swoje pierwsze obroty z pleców na brzuszek i coraz śmielej zadzierać w górę główkę. Dzięki dodatkowym elementom znajdującym się na pałąku, mata edukacyjna dla dzieci od firmy Tiny Love będzie interesująca już od pierwszych dni życia. Co ciekawe, może posłużyć znacznie dłużej niż kilka miesięcy. Starszaki chętnie wykorzystują ją do tworzenia ukochanych baz i fortec.

Równie ciekawym rozwiązaniem jest łuk z zabawkami do wózka. To miejsce, w którym przez pierwsze miesiące niemowlak spędza naprawdę sporo czasu. Podczas spacerów nie musi przyglądać się wyłącznie twarzy rodzica. Może stymulować wzrok, patrząc na zawieszone nad nim kolorowe zwierzątka z serii Leśna Kraina. Wykonane z bezpiecznych materiałów sarenka, bóbr i ptaszek zachęcają do wyciągania małych rączek. Służą dokładnie temu samemu, co proponowana przez firmę karuzela do łóżeczka – ta natomiast może zastąpić również pozytywkę i wygrywać przyjemne melodie przed snem.

Niektórzy rodzice postawią również na projektor dla dzieci Mały Marzyciel. Dzięki niemu możliwe jest stworzenie gwiaździstego nieba na suficie pokoju dziecięcego. To jednak nie wszystko – projekt może służyć jako lampka z kojącym światełkiem nocnym oraz stać się specjalną latarenką w podróży.

Możesz wspierać rozwój motoryczny twojego dziecka na wiele sposobów. Najważniejsze jest, by spędzać z maluszkiem jak najwięcej czasu, wskazywać wiele rzeczy palcem i wyraźnie nazywać otaczające was przedmioty. Dodatkowo można postawić na zabawki interaktywne, które przybierają kształty przyjaznych postaci i szybko podbijają serca dzieci, stając się codziennym kompanem w procesie dorastania.