Sprawdź, jak rozpoznać, że rozwój ruchowy niemowlęcia przebiega prawidłowo

0
rozwój ruchowy niemowlęcia

Rozwój dziecka to zjawisko, które zachwyca każdego. Niesamowite jest to, jak z bezbronnego i zależnego od rodziców noworodka wyrasta niemowlę coraz bardziej świadome otaczającego je świata. W odkrywaniu nieznanego pozwalają zdobyte umiejętności ruchowe. Sprawdź więc, czy Twoje dziecko rozwija się w tym zakresie prawidłowo.

Ruchowy rozwój dziecka zawsze przebiega w indywidualnym tempie, da się jednak zauważyć pewne schematy. Na ich podstawie udało się opracować normy, które świadczą o prawidłowym rozwoju lub wskazują na występowanie ewentualnych zaburzeń. Na szczęście zakres jest dość szeroki, dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że motoryczny rozwój Twojej pociechy będzie się mieścił w wyznaczonych granicach.

Zwróć uwagę na prawidłowe ułożenie niemowlęcia

W ocenie prawidłowego rozwoju istotną rolę odgrywa już samo ułożenie ciała dziecka. W pierwszych 3 miesiącach kończyny niemowlęcia są zgięte w stawach, ale po upływie pierwszego półrocza życia napięcie mięśni stopniowo ustępuje i zauważalne jest tylko delikatne zgięcie rąk i nóg. Z czasem stają się wyprostowane.

Warto podkreślić, że zmiany w ułożeniu ciała stanowią element przygotowawczy do zdobywania kolejnych umiejętności motorycznych.

Poznaj umiejętności ruchowe dziecka

Z miesiąca na miesiąc da się zauważyć kolejne postępy ruchowe, dzięki którym – pod koniec 1. roku życia (lub nieco później) – maluszek może postawić swoje pierwsze samodzielne kroki.

Motoryczny rozwój dziecka przedstawia się następująco:

 • 2.-3. miesiąc życia – potrafi ono unieść głowę z pozycji na brzuchu, a z czasem zaczyna trzymać ją sztywno i prosto w pozycji pionowej;
 • 5.-6. miesiąc – podejmuje próby siadania i pełzania lub raczkowania;
 • 9.-10. miesiąc – powoli przyjmuje pozycję pionową i, podtrzymywane, utrzymuje ją;
 • po 12. miesiącu – stawia pierwsze samodzielne kroki.

Nie lekceważ niepokojących objawów

Chociaż rozwój każdego dziecka ma indywidualny przebieg, nie można przymykać oka na pewne nieprawidłowości. Do lekarza należy zgłosić się m.in. wówczas, gdy niemowlę:

 • śpi z mocno zaciśniętymi pięściami,
 • jest bardzo wiotkie lub bardzo sztywne,
 • przyjmuje niesymetryczną pozycję ciała,
 • często wygina się do tyłu,
 • nie osiąga „kamieni milowych” w przewidzianym czasie,
 • traci wyuczone wcześniej umiejętności,
 • nie podejmuje prób komunikacji z otoczeniem (np. poprzez machanie ręką do innych osób).

Z wizytą u specjalisty nie należy zwlekać. Jeśli zaburzony ruchowy rozwój dziecka zostanie wykryty odpowiednio wcześnie, istnieje duża szansa na powrót do sprawności dzięki szybkiemu wdrożeniu leczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here