Sprawdź, jak zachęcić dziecko do nauki w domu

0
Sprawdź, jak zachęcić dziecko do nauki w domu

Sprawdź, jak zachęcić dziecko do nauki w domu

Obecna sytuacja w kraju sprawiła, że dzieci nie mogą chodzić do szkół i uczą się w domu. Jest to wyzwanie zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Skorzystaj z naszych porad i sprawdź, jak mądrze i skutecznie zachęcić dziecko do nauki w domu!

Przygotuj dziecku miejsce do nauki

Dla części rodziców może się to wydawać oczywiste, ale przygotowanie odpowiedniego miejsca do nauki dla naszego dziecka jest pierwszym krokiem do tego, aby zachęcić je do nauki. Do tej kwestii można podejść dwojako: po pierwsze, zadbać o to, aby miejsce do nauki było przystosowane do potrzeb dziecka, czyli, aby było posprzątane i odpowiednio zorganizowane. Jeśli dziecko nie ma problemów ze skupieniem uwagi, możesz sprawić, że miejsce do nauki zamieni się w Kącik Młodego Naukowca. 

 

Młodsze dzieci – uporządkowana przestrzeń do nauki, bez rozpraszaczy

Dzieci mają tendencję do łatwego rozpraszania się. Dotyczy to w szczególności czasu, który jest poświęcony na naukę. Sposobem, który w znacznym stopniu przyczyni się do tego, że Twoje dziecko skupi się na nauce, jest uporządkowanie i ujednolicenie przestrzeni, w której dziecko się uczy. W pierwszej kolejności zadbaj o to, aby dziecko miało dobre oświetlenie (światło naturalne i lampka), a także dopasowane do jego wzrostu biurko i krzesło. Następnie postaraj się, aby z pola widzenia dziecka usunąć wszelkie możliwe rozpraszacze – w pierwszej kolejności będą do zabawki, a dalej dekoracje, ozdoby, naklejki na ścianie. Zabawki możesz np. schować do kartonowych pudełek. Jeśli wiesz, jakie kolory są neutralne dla Twojego dziecka, a które sprzyjają w tym, że skupi się na zadaniu, to wykorzystaj je np. przy malowaniu kącika do nauki dla dziecka. Zminimalizowana liczba bodźców sprawi, że Twoje dziecko będzie miało lepszą szansę skupić się na nauce.

 

Starsze dzieci – Kącik Młodego Naukowca

Jeśli Twoje dziecko nie ma problemów z rozproszeniem uwagi podczas nauki, możesz zaproponować mu, aby miejsce do nauki przeorganizować np. na Kącik Młodego Naukowca. Dzięki takiej zmianie, nadasz przestrzeni do nauki wyjątkowy charakter, który będzie motywował dziecko do podejmowania kolejnych wyzwań w trakcie nauki. Możesz zaproponować dziecku, że zorganizujecie miejsce do nauki na wzór ulubionego, bajkowego laboratorium lub nadacie mu cechy, jakie może mieć centrala lotów w kosmos. Ta opcja sprawdzi się jednak w przypadku, gdy dziecko będzie w stanie skupić się na nauce i nie będzie rozproszone atrakcyjnym wyglądem laboratorium lub stacji.

 

Nie karz dziecka, ale i nie nagradzaj za wyniki w nauce

Mobilizując dziecko do nauki łatwo skusić się na podążenie prostą ścieżką kar i nagród za wyniki w nauce. Oczywiście, może to przynieść pozytywne efekty krótkofalowe, ale długofalowo może nie działać już tak dobrze. Dziecko szybko skojarzy swoje niepowodzenia w nauce z karą, będzie się jej bało, a w efekcie może się całkowicie zniechęcić do podejmowania jakichkolwiek prób nauki. Z kolei nagrody mogą zmotywować Twoje dziecko do nauki, ale lepiej by było, gdyby dziecko zrozumiało, że nauka jest korzyścią samą w sobie i że nie trzeba dostawać nagrody za zrobienie zadania. 

Podpowiedz dziecku, że nauka jest np. przygotowywaniem się do podróży za ocean lub do podróży w kosmos. Na potrzeby takiej narracji możecie założyć specjalny dzienniczek, w którym będzie wpisywać nabyte zdolności i umiejętności młodego podróżnika. Przecież każda wyprawa może wymagać znajomości danego rejonu, obliczenia trasy przejazdu czy posługiwania się językiem tamtejszych mieszkańców. Taka zmiana perspektywy obowiązku nauki w przyjemność nauki powinna skutecznie pomóc w zachęceniu dziecka do edukacji. Jeśli zastanawiasz się, jak zachęcić dziecko do nauki, koniecznie wypróbuj jedną z opisanych metod!