Zabawki dla 3 latka

0
zabawki dla 3 latka

Trzyletnie dziecko posiada już podstawowe umiejętności manualne, dlatego zabawki powinny być przeznaczone do jego wieku. Producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych propozycji, które oprócz zabawy mają również rozwijać w dziecku kreatywność oraz jego aktywność fizyczną i intelektualną. Dzieci w tym wieku lubią także naśladować i odtwarzać sytuacje zaobserwowane w życiu codziennym, dlatego chętnie bawią się w dom czy sklep. Czym się kierować przy wyborze zabawek, aby sprawiły trzylatkowi frajdę, a jednocześnie rozwijały jego umiejętności?

Najlepsze zabawki dla 3 latka

Mimo, że dziecko w tym wieku nabywa już coraz precyzyjniejszych umiejętności manualnych, to obsługa małych elementów może mu przysporzyć trudności. Warto więc wybierać takie zabawki, których poszczególne części są nieco większe. Doskonale sprawdzą się puzzle z nieskomplikowaną grafiką do ułożenia lub drewniane układanki o prostych kształtach. Trzylatka zainteresują również różnorodne klocki, z których będzie mógł stworzyć dowolną konstrukcje i dopasować je do siebie pod względem kształtów czy kolorów. Takie formy zabawy rozwijają spostrzegawczość, logiczne myślenie oraz zdolności manualne.
Podczas wyboru zabawek, warto również skupić się na tym, aby pobudzały w dziecku kreatywność. Strzałem w dziesiątkę będą nieskomplikowane kolorowanki, farby do malowania czy instrumenty muzyczne. W ten sposób dziecko uczy się wyrażać siebie, poznaje podstawowe kolory oraz kształtuje słuch. Można próbować także zainteresować dziecko książeczkami z małą ilością tekstu, jednak przedstawiającymi historie znanych z bajek postaci. Pobudzanie wyobraźni podczas zabawy z pewnością wpłynie pozytywnie na jego rozwój oraz ułatwi przyszłą naukę pisania i czytania.
Warto mieć na uwadze, że trzyletnie dziecko wykazuje większe zainteresowanie zabawkami typowymi dla płci. Chociaż niektóre propozycje są uniwersalne, to dziewczynki na pewno chętnie będą bawiły się lalkami aranżując różne sytuacje, natomiast chłopcy zainteresują się urządzaniem wyścigów samochodowych na dywanie, czy ułożonym z klocków toru przeszkód.

Czym się kierować przy wyborze zabawki?

Zabawki dla trzylatka, tak jak i pozostałych grup wiekowych powinny być przede wszystkim bezpieczne. W związku z tym, że dziecko w tym wieku posiada już podstawowe zdolności manualne oraz potrafi coraz sprawniej operować palcami, zabawki nie mogą posiadać ostrych i niestabilnych elementów. Powinny być wykonane z trwałych materiałów, uniemożliwiających wyłamanie drobnych części czy rozłożenie zabawki na czynniki pierwsze. Warto również zwrócić uwagę, by były łatwe w utrzymaniu czystości, gdyż trzylatek swobodnie się poruszając, przenosi zabawki w różne miejsca, chętnie zabiera je na spacer, a następnie podczas zabawy może wkładać je do buzi. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest niepozostawianie pociechy samej sobie oraz regularne sprawdzanie w jaki sposób spędza czas na zabawie i czy używa zabawek zgodnie z ich przeznaczeniem. Najważniejszą kwestią jest jednak to, aby zabawka sprawiła przyjemność maluchowi i była zgodna z wykazywanymi przez nie zainteresowaniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here