Zabawki dla niemowląt – jak wybrać prezent dla niemowlaka?

0
Zabawki dla niemowląt – jak wybrać prezent dla niemowlaka

W sklepach można dziś znaleźć wiele przepięknych zabawek dla niemowląt. Zdawałoby się, że wybór ciekawego i pożytecznego prezentu dla malucha nie powinien nikomu sprawić trudności. Warto jednak wiedzieć, czym kierować się przy zakupie, aby upominek sprawił przyjemność zarówno dziecku, jak i jego rodzicom. Jak nie stracić głowy, kupując prezenty dla najmłodszych? Podpowiadamy!

Czas na adaptację

Przez pierwsze dwa tygodnie życia noworodek przyzwyczaja się do otaczającego go świata. Na początku nie interesuje się zabawkami. Dopiero zaczyna uczyć się rozróżniania poszczególnych bodźców, głównie wzrokowych i dźwiękowych. Jeśli chcesz obdarować nowego członka rodziny prezentem, pamiętaj, że powinno to być coś, z czym maleństwo będzie się czuło komfortowo. Postaw na miękkie przytulanki, wydające ciche szelesty i szumy, przypominające odgłosy życia płodowego. Fenomenem ostatnich lat są pluszaki w kształcie ośmiorniczek. Ich giętkie macki przypominają noworodkom pępowinę, którą bawiły się w brzuchu mamy – takie skojarzenie zwiększa ich poczucie bezpieczeństwa. Ośmiorniczki stosuje się je nawet na oddziałach dla wcześniaków, aby stymulować rozwój maluszków, które pospieszyły się z przyjściem na świat!

Dobrym wyborem są także przytulanki-szmatki, których miękkim korpusem można maluszka otulić jak kocykiem. Wszyte w nie metki dziecko może ssać lub pociągać, co pozytywnie wpływa na rozwój zmysłu dotyku.

Zabawki, rozwijające zmysły

W połowie pierwszego miesiąca życia wzrok nabiera ostrości i maluch zaczyna rozpoznawać kolory. To dobry moment na powieszenie nad łóżeczkiem kontrastowej planszy albo karuzelki, którą dziecko będzie mogło obserwować, ucząc się skupiać wzrok. Podobną rolę będzie pełniło stopniowe wprowadzanie miękkich książeczek, tworzonych z różnych materiałów, które dziecko może oglądać i dotykać. Ich zadaniem jest wspieranie prawidłowej integracji sensorycznej.

zabawki-dla-niemowlat-ksiazeczki-kontrastowe

Odpowiednim prezentem dla najmłodszych pociech będą też gryzaki, zabawki do kąpieli, a także grzechotki. Istotne, aby dzieci samodzielnie mogły chwytać zabawkę, manipulować nią w rączkach i odkrywać jej działanie.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Niemowlaki próbują poznawać świat wszystkimi sposobami. Ponieważ biorą zabawki do ust, szczególnie ważne jest to, jakie materiały zostały użyte do ich produkcji. Znaczącą rolę odgrywa nie tylko fakt, by tworzywa były naturalne i nietoksyczne, ale także ich odporność na pleśń, bakterie i grzyby. Także barwniki powinny posiadać odpowiedni atest.

Im prostsza zabawka, tym więcej radości i pożytku przyniesie najmłodszym pociechom. Dla niemowlaka najważniejsze jest poczucie bezpieczeństwa i możliwość stopniowego odkrywania świata. Dlatego zabawki dla niemowląt powinny pełnić jednocześnie funkcję edukacyjną i stymulującą, sprzyjając prawidłowym procesom integracji sensorycznej. Stąd właśnie ich niecodzienne wzory, specyficzna faktura i kontrastowa kolorystyka, pozytywnie oddziałujące na zmysły niemowlęcia.

Aby mieć pewność, że zabawka jest odpowiednia dla niemowlęcia, szukaj produktów oznaczonych 0+.

zabawki-dla-niemowlat

Nie tylko zabawki

Oprócz zabawek, które na pewno sprawią maluchowi radość, warto rozważyć także zakup praktycznych drobiazgów. Mogą to być na przykład pieluchy (wielorazowe – tetrowe, muślinowe, a także jednorazowe pampersy) czy mokre chusteczki.

Ofiarowanie w prezencie przedmiotów codziennego użytku lub kosmetyków do pielęgnacji to nic wstydliwego – przeciwnie, rodzice z pewnością ucieszą się, gdyż zaoszczędzi im to czasu i pieniędzy przed kolejną wizytą w sklepie. Zwłaszcza, że zgodnie z panującymi trendami taki prezent można ładnie przygotować i zapakować, na przykład układając z pieluszek czy ubranek tort. Jednak pamiętaj, aby przed zakupem skonsultować z rodzicami, jakich produktów używają. To istotne zwłaszcza w przypadku kosmetyków, na które maleństwo może mieć alergię.

zabawki-dla-niemowlat-gryzaki

Choć większość ludzi lubi niespodzianki, w tym przypadku najlepiej uzgodnić z rodzicami, czego maluchowi (i im!) najbardziej potrzeba. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że Twój upominek ucieszy obdarowanych i nie będzie niepotrzebnym kłopotem dla nich i dla Ciebie.

Najlepsze zabawki i akcesoria na prezenty dla niemowląt znajdziesz na sklep-tolek.pl!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here