Zabawki dla rocznego dziecka

0
zabawki dla rocznego dziecka

Zabawki dla rocznego dziecka powinny być proste w obsłudze i pobudzać bodźce poznawcze, wpływając tym samym na jego rozwój. Po ukończeniu pierwszego roku, niemowlak wykazuje się dużą aktywnością i ciekawością świata, zaczyna stawiać pierwsze kroki i próbuje się komunikować z otoczeniem na swój własny sposób. Zabawki więc, powinny mu ułatwiać naukę chodzenia, kształtować w nim umiejętność rozróżniania kształtów i reagowania na określone dźwięki. Poza oznaczeniem wiekowym, podczas wyboru należy się również kierować zainteresowaniami dziecka, gdyż na zasadzie obserwacji można zauważyć jakie czynności wykonuje chętniej, a jakie aktywności nie wzbudzają w nim większej ciekawości.

Jakie zabawki dla rocznego dziecka?

Wybierając zabawkę dla niemowlaka, warto zwrócić uwagę, aby posiadała ona wartość edukacyjną. Dużą popularnością cieszą się maty edukacyjne wyposażone w dodatkowe elementy, takie jak wiszące zabawki, czy miejsca których dotknięcie rączką uruchamia dźwięki. Dodatkowo wykonane są one z miękkiej nawierzchni, dzięki czemu dziecko w bezpieczny sposób może się po niej czołgać, turlać i wykonywać pierwsze akrobacje. Ponadto, przez to że wymagają pozostania w pozycji na brzuchu, wzmacniają kręgosłup, poprawiają koordynację i funkcje motoryczne.
Roczne dziecko próbuje już samodzielnie chodzić, dlatego aby ułatwić mu naukę swobodnego poruszania się, warto zainwestować w jeździk. Wymusza on na dziecku zachowanie prawidłowej postawy oraz odpowiedniego stawiania stóp podczas chodzenia. Dobrym pomysłem będą również zabawki, które dziecko pcha lub ciągnie za sobą, co dodatkowo zachęca je do ćwiczenia stawiania pierwszych kroków, jednocześnie asekurując przed upadkiem.
Roczne dziecko jest zafascynowane otaczającym go światem, więc dobrym wyborem będzie podsunięcie mu do zabawy interaktywnych klocków, przytulanek i stolików. Po naciśnięciu odpowiedniego przycisku, zabawka wydaje dźwięki, polecenia dla dziecka oraz świeci. Obecnie są one coraz bardziej rozbudowane, dzięki czemu dziecko ma możliwość nauki pierwszych literek, cyfr oraz podstawowych słów.

Czym roczne dziecko nie powinno się bawić?

Zabawki dla rocznego dziecka powinny być nieskomplikowane w obsłudze, ale również bezpieczne. O ile wybór książeczki, która nie wzbudzi większego zainteresowania u niemowlaka, nie niesie za sobą żadnych konsekwencji, to zakup klocków złożonych z małych elementów może stanowić zagrożenie dla dziecka. Dzieci w tym wieku są otwarte na poznawanie nowych rzeczy i często wkładają je do buzi, co stwarza ryzyko połknięcia lub zakrztuszenia się. Dużo kontrowersji wzbudzają także chodziki, które według niektórych opinii zaburzają prawidłowe kształtowanie umiejętności motorycznych, a nawet negatywnie wpływają na rozwój intelektualny. Bez względu na to jaką rozrywkę zapewnimy maluchowi, dziecko powinno znajdować się pod stałą kontrolą rodzica, który zadba o jego bezpieczeństwo. W tym wieku maluch wymaga szczególnej uwagi i nawet najdroższe zabawki nie zastąpią mu czasu spędzonego z mamą czy tatą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here