Zabawy ruchowe dla dzieci

0
zabawy ruchowe dla dzieci

Aktywność fizyczna już od najmłodszych lat wpływa na prawidłowy rozwój fizyczny i intelektualny, a także pomaga pozbyć się napięć i stresów. Ponadto w czasach, gdzie główną rozrywką dzieci jest siedzenie przed komputerem lub ekranem telewizora, warto zapewnić im trochę ruchu. Aby zorganizować najmłodszym odpowiednią ilość aktywności w ciągu dnia, nie trzeba zmuszać ich do wykonywania nudnych ćwiczeń gimnastycznych, zabawy ruchowe z powodzeniem można wdrożyć podczas spaceru lub czasu wolnego w domu.

Zabawy ruchowe dla dzieci na świeżym powietrzu

Dzieci, aby się dobrze bawić nie potrzebują wymyślnych rekwizytów czy skomplikowanych zasad gry. Już samo bieganie za piłką czy zabawa w berka sprawi im przyjemność, a jeśli dodatkowo urozmaicimy to dodatkowymi atrakcjami, z pewnością dziecko się szybko nie znudzi. Klasyczne rzucanie piłeczki, można wzbogacić w wykonywanie zadań typu „złap i podskocz” czy „podrzuć piłkę i zaklaskaj dwa razy”. Maluch ćwiczy wtedy koordynację ruchową, sprawność motoryczną oraz intelektualną.
W wietrzne dni można wybrać się z dzieckiem puszczać latawce. Aby unosił się wystarczająco wysoko, niezbędne jest bieganie, a dodatkową frajdą jest obserwowanie jak latawiec szybuje na wietrze. Jeżeli maluch wyrazi zainteresowanie tego typu aktywnością, dobrym pomysłem na spędzenie czasu, jest wspólne zrobienie latawca i ozdobienie go. Nie potrzeba do tego specjalnych umiejętności, a dziecko dodatkowo wyćwiczy zdolności manualne.
W zasadzie możliwości zabaw ruchowym na świeżym powietrzu jest mnóstwo. Można do tego wykorzystać skakankę czy zagrać w tradycyjne klasy, dzieci w starszym wieku z pewnością ucieszą się z nauki jazdy na wrotkach lub na rowerze w towarzystwie rodziców. Gdy na podwórku znajduje się więcej dzieci, można zorganizować pod opieką dorosłych podchody czy zabawę w chowanego. Należy jednak przy tym pamiętać o znacznej ostrożności, aby dziecko nie oddaliło się samo za daleko od miejsca zbiórki.

Zabawy ruchowe dla dzieci w domu

W przypadku, gdy pogoda nie sprzyja aktywnościom na dworze, zabawy ruchowe można zorganizować dzieciom także w domu. Należy przy tym pamiętać, aby dobrze zabezpieczyć szklane rzeczy, które dziecko mogłoby przewrócić oraz ostre kanty szafek czy stołów. Aby wspólnie spędzić czas na zabawie, nie potrzeba dużej przestrzeni wystarczy wygospodarować trochę miejsca umożliwiającego swobodne poruszanie się. Chyba jedną z najpopularniejszych zabaw, którą każdy pamięta z dzieciństwa są „zapasy z łaskotkami” z rodzicem na dywanie. Dziecko wbrew pozorom, ma wtedy dużo ruchu, zwiększa się siła jego mięśni oraz koordynacja. Poza tym śmiech wyzwala pozytywne emocje, które rozluźnią atmosferę w całym domu.
Dobrym pomysłem na zabawę ruchową jest również wykonanie prostego toru przeszkód przy użyciu plastikowych butelek, skakanki czy małych poduszek. Żeby utrudnić dziecku zadanie i jednocześnie ćwiczyć prawidłową postawę można położyć mu na głowie woreczek gimnastyczny, aby doszło do mety nie zrzucając go. Takie samo ćwiczenie może wykonać na czworaka, z woreczkiem na plecach, co dodatkowo wzmocni kręgosłup.