Zaraź dziecko sportem – jak gry i zabawy ruchowe wpływają na rozwój dzieci?

0
Zaraź dziecko sportem - jak gry i zabawy ruchowe wpływają na rozwój dzieci?

Dobre nawyki wyrobione w dzieciństwie, będą procentować całe życie. Osobowość małego człowieka w wieku przedszkolnym jest dużo bardziej plastyczna i podatna na wszelkie wpływy wychowawcze niż w przypadku późniejszych etapów życia. Warto więc wykorzystać ten okres do tworzenia możliwie przydatnych i sensownych przyzwyczajeń u naszej pociechy. Bardzo pożądanym zwyczajem, który szczególnie warto wpajać maluchom, jest pozytywny stosunek do uprawiania sportu. Jednym ze sposobów na realizację takiego podejścia jest umiejętne stosowanie gier i zabaw ruchowych.

Wczesne potrzeby rozwojowe małego dziecka

Kształtująca się dopiero osobowość dziecka potrzebuje przede wszystkim wyznaczenia granic w jakich maluch będzie mógł się poruszać. Ważne jest także jasne określenie zasad gry (gdy chodzi o podstawy funkcjonowania w społeczeństwie) oraz wsparcie w dążeniu do rozsądnie wyznaczonych celów. Te wszystkie cechy posiada dobrze dobrany rodzaj sportu, którym będziemy starać się zarazić naszego małego podopiecznego, uprawiając go wspólnie. Zajmowanie się sportem ma też tę ogromną zaletę, że pomaga wyrobić cechę, bez której praktycznie niewyobrażalne jest udane życie, czyli samodyscyplinę.

Wśród potrzeb, jakie występują we wczesnym wieku warto wymienić także potrzebę zrozumienia dynamiki społecznej oraz odgrywania określonych ról. Dobrze zastosowane gry i zabawy ruchowe, w których będzie brał udział także opiekun dziecka, pomogą zaspokoić tego typu nieświadome oczekiwania malucha.

Odpowiednio obrana do predyspozycji dziecka dyscyplina sportowa pozwoli doświadczyć z jednej strony smaku rywalizacji o zwycięstwo, a z drugiej – poznać ducha drużynowej współpracy.

Gdy WF nie jest ulubioną lekcją…

Waga zabaw ruchowych na świeżym powietrzu z rodzicem i grupą rówieśników staje się nie do przecenienia w sytuacji, gdy nasza pociecha nie ma zbyt dobrego wsparcia swojej aktywności fizycznej w szkole czy przedszkolu. Jest to często pojawiający się problem: dzieci zniechęcone do jakiegokolwiek wysiłku lub sportu przez nieszczególnie udany kontakt z nauczycielem od wychowania fizycznego.

Gry i zabawy ruchowe mają więc ogromne znaczenie w rozwoju dzieci we wczesnym wieku. Nie tylko stymulują rozwój fizyczny lecz także pomagają zrozumieć świat, w którym przyjdzie żyć potem maluchom jako dorośli ludzie. Przede wszystkim dzięki temu, że uprawianie sportu uczy, iż regularnie inwestowany wysiłek przynosi pozytywne efekty. Tym samym uczy wytrwałości oraz systematycznego dążenia do celu, nawet gdy wymaga to pewnych poświęceń.

Zbawienny wpływ sportu na zdrowie psychiczne

Wczesne wpajanie maluchowi, że sport to zdecydowanie rodzaj aktywności, którym warto się zajmować pomoże mu nie tylko utrzymać dobrą kondycję fizyczną na późniejszych etapach życia. Regularne oddawanie się nawet niewielkiemu wysiłkowi ma też bardzo pozytywny wpływ na stan naszej psychiki. Podczas ćwiczeń wydzielają się w mózgu tak zwane endorfiny, nazywane hormonami szczęścia. Poziom przyjemności, jaki się wówczas odczuwa, jest porównywalny do tego po zjedzeniu kilku kostek czekolady.

Sport będzie miał także zbawienny wpływ na rytm dobowy. Bezsenność to obecnie plaga wśród dorosłych. Wynika ona przede wszystkim z faktu, że często jest się niedotlenionym, i prowadzi się przede wszystkim siedzący tryb życia. Zza biurka przesiadamy się do samochodu, a z samochodu często przed telewizor.

Gry i zabawy ruchowe, o ile będą prawidłowo dobrane do preferencji naszego malucha to cenne narzędzie, dzięki któremu możemy wywierać pozytywny wpływ na jego rozwój. Jeżeli nasz mały podopieczny będzie wierny danej dyscyplinie sportu również w dorosłym życiu – możemy śmiało powiedzieć, że wygrał los na loterii.