Jak ulżyć niemowlakowi podczas kataru?

0
Jak ulżyć niemowlakowi podczas kataru

Katar u niemowlaka to przypadłość, która jest uciążliwa nie tylko dla samego dziecka, ale również i jego rodziców. Zatkany nos i trudności w oddychaniu sprawiają, że maluch często jest marudny. Poznaj sposoby, dzięki którym przyniesiesz dziecku ulgę.

Maluchy do 12. miesiąca życia oddychają wyłącznie przez nos. Dlatego nawet niepozorny katar może urosnąć do rangi poważnego problemu. W razie wystąpienia tej nieprzyjemnej dolegliwości, warto zastosować poniższe sposoby. Przyniosą one ulgę maluszkowi, ułatwiając oddychanie.

1. Oczyszczanie i udrażnianie nosa

Aby katar u niemowlaka nie był uciążliwy, należy pamiętać o regularnym oczyszczaniu i udrażnianiu nosa. Pomoże w tym sól fizjologiczna w aerozolu oraz aspirator.

Do każdej dziurki nosowej zaaplikuj niewielką ilość preparatu, a następnie usuń wydzielinę aspiratorem. Dzięki temu pozbędziesz się zalegającego kataru szybko i skutecznie.

2. Regularne inhalacje

Systematycznie wykonywane inhalacje pomagają nie tylko w udrożnieniu nosa, ale jednocześnie nawilżają śluzówkę i zmniejszają jej obrzęk.

Bezpieczne przeprowadzenie takiego zabiegu umożliwi inhalator. Urządzenie należy podłączyć do prądu, a w specjalnym pojemniku umieścić roztwór soli fizjologicznej. Przyłóż maskę do buzi malucha i włącz sprzęt. Inhaluj do momentu wyparowania całego roztworu soli.

3. Ułożenie na brzuchu

Jeżeli dziecko nie śpi, staraj się jak najczęściej układać je w pozycji leżącej na brzuchu. Dzięki temu wydzielina wypłynie samoistnie – trzeba będzie ją jedynie wytrzeć chusteczką.

4. Leżenie w pozycji z głową wyżej niż klatka piersiowa

Gdy katar utrudnia oddychanie, należy zapewnić niemowlęciu odpowiednią pozycję. Najlepsze jest ułożenie z głową umieszczoną wyżej niż klatka piersiowa. Dzięki temu nadmiar wydzieliny będzie swobodnie spływał, a nie prowadził do zatkania nosa.

Aby zapewnić dziecku taką pozycję, pod materac podłóż dziecięcą poduszkę, ręcznik lub koc. Możesz także nabyć specjalną poduszkę, tzw. poduszkę klin.

5. Rozrzedzanie gęstej wydzieliny

Za zatykanie przewodów nosowych odpowiada gęsta wydzielina. Aby ją rozrzedzić, jak najczęściej podawaj maluchowi coś do picia. W zależności od wieku niemowlęcia, może to być mleko z piersi, woda, herbatka itp.

Kataru nie można lekceważyć

Mówi się, że leczony katar trwa tydzień, a nieleczony – 7 dni. Chociaż faktycznie ta dolegliwość ma tendencję do samoistnego wyleczenia, nie można lekceważyć jej u maluchów. Nawet niepozorny katar może u niemowlęcia prowadzić do:

  • zapalenia ucha środkowego,
  • zapalenia zatok,
  • zapalenia oskrzeli.

Jeżeli więc zastosowane metody nie przynoszą żadnej poprawy, należy niezwłocznie skontaktować się z pediatrą. Lekarz podpowie rozwiązania, które pozwolą uporać się z uciążliwym katarem.