Zabawki – czym się kierować przy ich wyborze?

0
Zabawki - czym się kierować przy ich wyborze?

Wybór zabawki nie powinien zostać kwestią przypadku. Należy wziąć pod uwagę szereg istotnych czynników, zanim sięgniemy po konkretną. Najważniejszą kwestią jest jej bezpieczeństwo, wysoka jakość, a dalej – dopasowanie do wieku i zainteresowań dziecka. Sprawdźmy więc, jaki mamy wybór na rynku i co jeszcze wziąć pod uwagę zanim konkretna zabawka znajdzie się w przestrzeni naszego malucha.

1. Zabawki dla starszych dzieci i młodszych – na co zwrócić uwagę?
2. Zabawki edukacyjne i zabawki sensoryczne
3. Zabawki interaktywne i manualne

Zabawki dla starszych dzieci i młodszych – na co zwrócić uwagę?

Nie ma znaczenia czy pod lupę weźmiemy zabawki dla najmłodszych dzieci czy nieco starszych dzieci. Bez względu na wiek należy przede wszystkim kierować się ich wysoką jakością i tym, czy są one w pełni bezpieczne dla małych i dużych użytkowników. Dobrej klasy zabawki dla dzieci są wykonane z certyfikowanych materiałów tudzież części. Nie bez znaczenia pozostaje to czy nie posiadają one w swoim składzie niebezpiecznych substancji. 

Ponadto zabawki powinny być dopasowane do wieku dziecka. Bez względu na to czy pod lupę bierzemy gry planszowe, serie zabawek czy też zabawki drewniane etc. 

Ważną kwestią jest także zapewnienie rozwoju dziecku. Ich zadaniem jest jego stymulowanie, rozwijanie umiejętności (w tym zdolności manualnych), jak również trening wyobraźni przestrzennej. Nie bagatelizujmy również zainteresowań pociechy. Jeśli uwielbia ona np. roboty tudzież samochody czy też lalki, to nie próbujmy na siłę przeforsować maskotki misia. Starajmy się, aby zabawki pobudzały dziecko do działania, a tym samym, bawiło się ono nimi z radością. 

Zabawki edukacyjne i zabawki sensoryczne

Dla dzieci zabawki to główne ,,źródło” dostarczania zarówno rozrywki, jak również stymulacji rozwoju. Wśród nich znajdziemy zabawki sensoryczne, które wzbudzają ciekawość najmłodszych i angażują je w poznawanie kształtów, dźwięków poprzez dotyk, słuch czy też węch. Tego rodzaju zabawki są szczególnie polecane wcześniakom, ale oczywiście nie tylko. Tego rodzaju zabawki w dużej mierze oddziaływują na dotyk – mamy do czynienia z gniotkami, maskotkami dedykowanymi ściskaniu czy też piłkami, które służą zarówno do gryzienia, jak i do gry. Dużą rolę w zabawie nimi odgrywa również słuch i wzrok. 

Warto również postawić na zabawki edukacyjne. Wśród nich znajdziemy wiele modeli, które bardzo mocno wpływają na rozwój umiejętności dziecka. Mowa zarówno o językowych, jak i naukowych. Tutaj jednak należy mocno pochylić się nad ich odpowiednim dopasowaniem. Mowa zarówno o predyspozycjach dziecka, jak i zainteresowaniach, ale co najważniejsze – wieku. Reasumując: zabawki edukacyjne są świetnym sposobem na zwiększanie umiejętności dziecka, jak również poznawania świata w bonusie z doskonałą zabawą.

Zabawki interaktywne i manualne

O prawidłowy rozwój dziecka należy dbać na każdym jego etapie – już od pierwszych dni życia. W tym procesie niezwykle istotną rolę odgrywają zabawki interaktywne, które uczą przez zabawę i bawią poprzez naukę. Należy jednak pamiętać o tym, że wybór konkretnego produktu powinien być podyktowany przede wszystkim wiekiem malucha. Nie bez znaczenia pozostają także funkcje takiej zabawki – odpowiednio dobrana pozwala zająć dziecko przez długi czas.

Warto także zainwestować w zabawki, które pozwalają rozwijać umiejętności manualne malucha. Dużą popularnością cieszą różnego rodzaju klocki takie jak np. Sonic zabawki, które są idealnym rozwiązaniem zarówno dla dziewczynek, jak i dla chłopców. Dzięki nim maluchy mogą nie tylko ćwiczyć zakres ruchu rączek i palców, ale także rozwijać kreatywność i zdolność logicznego myślenia. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się również inne podobne produkty – rozwijające puzzle hobby np. z postaciami z bajek czy kreskówek.