Myśląc o zdalnie sterowanych autach, zazwyczaj wyobrażamy sobie zabawki w sklepach i działach dla dzieci. Oczywiście jest to najpopularniejszy produkt z tego typu kategorii. Nie można jednak zapominać, że konstrukcje wykorzystujące moduł zdalnie sterowany, są również wykorzystywane przez najbardziej zaawansowane działalności na świecie, np. NASA. Pojazdy tego rodzaju biorą udział w misjach eksploracyjnych pod wodą, w miejscach niebezpieczny dla człowieka lub nawet na innych planetach. Samochody na pilota jednak nie muszą być jedynie wolnym i mało funkcjonalnym prezentem, który szybko się znudzi. Wystarczy wiedzieć, co można znaleźć w najlepiej rozbudowanych sklepach.
Otóż samochody na pilota oferują nam ogromną ilość możliwości personalizacji. Oczywiście to wcale nie takie proste zadanie, jak może nam się wydawać, a praca nad takimi projektami zajmuje mnóstwo czasu i energii. Warto zatem zastanowić się nad tym, czy jesteśmy w stanie samodzielnie poradzić sobie z większością czynności. Poznaj możliwości i przekonaj się, czy jest to pasja dla Ciebie.
Obudowy, felgi i dodatki wizualne
Czy samochody na pilota mogą wyglądać jak prawdziwe? Oczywiście, że tak. Jeśli chcesz się o tym przekonać, wystarczy sprawdzić ofertę dobrych sklepów modelarskich. Na próżno szukać tego typu asortymentu w marketach, gdzie zazwyczaj spotykamy jedynie zabawki. Dodatkowo posiadają one wymienne felgi, opony i obudowy, więc sami możemy wybrać, czy chcemy jeździć repliką popularnych klasycznych Fordów lub BMW, czy innowacyjnymi i nowoczesnymi Toyotami. Nadwozia są jednak w większości przypadków przezroczyste, a użytkownik musi samodzielnie zadbać o malowanie i elementy ozdobne – to w końcu modelarstwo, a ono wymaga starań, które przyniosą zadowalające efekty.
Silnik, drift i modele spalinowe
Samochody na pilota projektowane są w taki sposób, by zapewniały maksymalną wydajność i bezpieczeństwo eksploatacji. Oznacza to, że ich konstrukcja nie wykorzystuje maksymalnego potencjału silnika i pozostałych elementów. Zapewne domyślasz się, że możesz poprawić osiągi swojego modelu RC, zmieniając silnik lub pozostałe komponenty. Świetnym przykładem są szybkie modele, które przerabiane są na auta do driftu. Jak to zrobić? To temat na zupełnie inny materiał.
Warto zaznaczyć jednak, że samochody na pilota mogą być również konstrukcjami wykorzystującymi silniki spalinowe. Są one jednak na tyle złożone, że w tym wypadku należy już znać zasady mechaniki, gdyż konstrukcje opierają się na identycznych częściach, co standardowe pojazdy.