Gry planszowe dla dzieci

0
gry planszowe dla dzieci

Gry planszowe to sposób na wspólną zabawę dla całej rodzinny i pomimo wszechobecnego dostępu do komputera, taka forma spędzania czasu wolnego wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. W ofercie sklepów można spotkać szeroki wybór planszówek dla dzieci, które dostosowane są do ich wieku oraz posiadanych umiejętności. Przy zakupie warto zwrócić uwagę, aby gra oprócz zabawy posiadała również walory edukacyjne, co jest szczególnie ważne w przypadku najmłodszych.

Gry planszowe dla dzieci – dlaczego warto w nie grać?

Gry planszowe, kojarzą się z zestawem pionków, kości oraz planszy zawierającej rozmieszczone pola do przebycia. W tej kategorii możemy jednak znaleźć również gry zręcznościowe, logiczne i karciane, dzięki którym zapewnimy dziecku prawidłowy rozwój. Taka forma rozrywki to doskonałe ćwiczenie na pamięć, koncentracje oraz wyobraźnię. Ponadto planszówki uczą dziecko umiejętności współpracy, rywalizacji oraz pogodzenia się z porażką.
Jednym z najistotniejszych czynników wpływających na atrakcyjność gier planszowych, jest możliwość spędzenia czasu z dzieckiem. Podczas zabawy można zaobserwować jak radzi sobie ono z przeżywaniem różnorodnych emocji i odnajduje się w konkretnych sytuacjach. Należy przy tym zwrócić szczególną uwagę, czy przegrana nie wywołuje u dziecka agresji, histerii czy innych negatywnych reakcji. Czas spędzany przy planszówce jest również okazją do rozmowy, wytłumaczenia dziecku problematycznych kwestii, które mogą wynikać z przebiegu gry oraz kształtowaniu w nim funkcji socjalizacyjnych.
Ze względu na to, że gry planszowe dostosowane są do wieku dziecka, na każdym poziomie jego rozwoju uczą najistotniejszych zdolności poznawczych. Najmłodsi mogą zapoznać się z literami i podstawami liczenia, natomiast u przedszkolaków, gra będzie skupiała się na nauce współzawodnictwa, uczciwości oraz integracji z rówieśnikami. Gry uczą także logicznego myślenia, przewidywania oraz umiejętności wyzwalania emocji.

Jak wybierać gry planszowe?

W związku z dużą różnorodnością, wybór odpowiedniej gry może sprawić problem. Przede wszystkim warto się najpierw zastanowić jak dużo czasu możemy poświęcić dziecku na wspólną grę, dla jakiej grupy wiekowej powinna być dostosowana oraz jaką obejmować ilość graczy. W przypadku najmłodszych dzieci, warto skupić się na tym, aby gra kształtowała umiejętności poznawcze poprzez zastosowanie dużych elementów, dobranie odpowiedniej kolorystyki i ciekawych dla malucha obrazków. Dzieci w wieku przedszkolnym wymagają już większej stymulacji rozwojowej, dlatego dobrym wyborem będzie gra wymagająca zręczności, współpracy i ucząca logicznego myślenia. Warto również skupić się na indywidualnych preferencjach dziecka, jeżeli wykazuje ono zainteresowanie dinozaurami, gra opierająca się na tym motywie będzie dla niego dużo ciekawsza. Bez względu na to jaką pozycję spośród wielu propozycji dostępnych w sklepach wybierzemy, planszówki są dużo lepszą alternatywą dla gier komputerowych, wymagająca siedzenia przed ekranem i izolująca dziecko od kontaktów z rodziną czy rówieśnikami.