Lalka Barbie

0
Lalka Barbie

Lalka Barbie to jedna z najlepiej sprzedających się zabawek na świecie. Podbiła serca miliona dzieci, które chętnie się nią bawią. Lalka Barbie rozwija dziecięcą kreatywność, wyobraźnie oraz empatię.

Popularność lalek Barbie

Lalki Barbie to kultowe zabawki znane obecnie na całym świecie. Rodzice kupują je swoim dzieciom już od wielu lat na przestrzenni, których powstały dodatkowe akcesoria i zmieniające się modele. Obecnie można zakupić postacie, takie jak Ken, który jest nieodłącznym partnerem Barbie oraz wiele elementów, dzięki którym można jeszcze bardziej rozbudowywać swoją zabawę. Do najczęściej kupowanych należy między innymi domek dla Barbie, samochód, skuter, plac zabaw lub zwierzątka, które jej towarzyszą.

Lalki stanowią element zabawy i są wciąż aktualne wśród nowych pokoleń dzieci. Lalka Barbie jest ponadczasowa również ze względu na wysoką jakość wykonania i dbania o szczegółowe elementy. Każdy produkt jest wcześniej przemyślany i analizowany. Dzięki temu można zakupić różne kolekcje takie jak Kariera, w której Barbie utożsamia się z lekarką, dentystką, strażaczką czy nauczycielką. Do danej serii przygotowane są odpowiednie, nawiązujące do niej elementy jak wóź strażacki, czy gabinet dentystyczny.

Historia lalki Barbie

Lalka Barbie została stworzona przez Ruth Handler w 1958 roku, która zainspirowała się niemiecką lalką Lilli. Po negocjacjach w firmie zabawkarskiej Mattel, której współzałożycielem był mąż Ruth, lalka została oficjalnie zaprezentowana na międzynarodowych, Amerykańskich Targach Zabawek w Nowym Jorku.

Nazwa Barbie jest zdrobnieniem imienia córki Ruth, Barbary. Wokół lalki został wymyślony cały świat, który ją otacza oraz jej własna biografia. Pełne nazwisko Barbie brzmi Barbara Millicent Roberts, ma ona trzy siostry Skipper, Stacie i Chelsea. Jej najbliższe przyjaciółki to Midge i Teresa, a jej chłopak nazywa się Ken. W latach 60 XX weku została wydana przez Random House, seria powieści opowiadające o życiu Barbie. Z książek dowiadujemy się między innymi, że Barbie uczęszcza do liceum i mieszka w Malibu w stanie Kalifornia. Jej przygodny były inspiracją do tworzenia późniejszych kolekcji zabawek.

Pierwsza lalka Barbie została wprowadzona jako nastoletnia modelka. Ubrana była w strój kąpielowy w czarno-białe paski i dostępna była w dwóch wersjach jako blondynka oraz brunetka.

Obecnie Barbie jest jedną z najlepiej sprzedających się zabawek na świecie, a jej wizerunek przeszedł jako ikona do kultury masowej.

Zabawa lalkami Barbie

Lalka Barie pobudza kreatywność i wyobraźnię dzieci, a co najważniejsze rozwija w nich empatię. Specjaliści uważają, że dzieci podczas zabawy lalkami znacznie częściej wyrażają swoje myśli i emocje, a także używają języka związanego z myślami innych osób. Dzięki temu ćwiczą swoje umiejętności społeczne, które wykorzystują w późniejszym czasie w kontaktach z innymi w realnym świecie.

Badania wykazują aktywność obszarów mózgu bawiących się dzieci, odpowiedzialnego za empatię. Według naukowców empatia pozwala dzieciom zrozumieć punkt widzenia innych ludzi. Rozwija zdrowe relacje, pomaga radzić sobie z codziennymi przeciwnościami i buduje odporność psychiczną. Oprócz tego dzięki rozwijaniu swojej empatii, w przyszłości dzieci stają się lepszymi współpracownikami i rodzicami. Nie mają też problemów społecznych.

Zabawa lalkami przekłada się znacząco na zachowania dzieci oraz na ich rozwój. Maluchy podczas odgrywanie scenek potrafią lepiej zrozumieć otaczający ich rzeczywistość. Podczas opieki nad lalką uczą się jak dbać o innych oraz jak im pomagać.