Gry dla małych dzieci

0
gry dla małych dzieci

Większość dzieci uwielbia gry komputerowe i elektroniczną rozrywkę. Taka forma spędzania wolnego czasu może pozytywnie wpłynąć na rozwój dziecka, jeżeli gry oprócz zabawy pełnią również funkcję edukacyjną. Szczególnie w przypadku najmłodszych, rodzice powinni skrupulatnie wybierać gry oraz kontrolować czy są one dostosowane do wieku dziecka. Ważny jest również czas poświęcany na tego typu rozrywkę, aby granie było dodatkowym zajęciem, a nie zajmowało większość dnia.

Gry dla małych dzieci

Wprowadzanie dziecka w świat gier komputerowych powinno się zacząć nie wcześniej niż od 3 roku życia. Dzieci w tym wieku poradzą już sobie z obsługą ekranów dotykowych na smartfonach czy tabletach, więc najlepszym rozwiązaniem będą bezpłatne gry przeglądarkowe. Należy sprawdzić czy nie zawierają one przemocy i skupić się na tym, aby ich formuła rozwijała w dziecku wyobraźnię. Dobrym wyborem będą gry polegające na opiekowaniu się zwierzętami, układaniu poszczególnych elementów lub budowaniu konstrukcji.
Decydując się na zakup gry komputerowej warto kierować się oznaczeniem PEGI czyli Ogólnoeuropejskiego Systemu Klasyfikacji Gier. Informuje on rodziców o ograniczeniach wiekowych, wynikających z możliwości pojawiania się przemocy, niewłaściwego słownictwa czy agresywnych dźwięków, mogących przestraszyć dziecko. Produkcje dla najmłodszych zawierają zazwyczaj prostą fabułę i nieskomplikowane obrazy oraz kładą duży nacisk na funkcje edukacyjną.
Dobrym rozwiązaniem będzie wybór gier kooperacyjnych, dzięki czemu można grać wspólnie z dzieckiem. Uczą one współpracy i rozwijają umiejętności społeczne, a także umożliwiają wspólne spędzanie czasu wolnego. Zazwyczaj polegają one na kierowaniu różnymi postaciami, które mają do wykonania określone zadania lub braniu udziału w turniejach wyścigowych. W ten sposób rodzice mają także możliwość kontrolowania, w jaki sposób dziecko spędza czas przy komputerze i czy wybrana produkcja jest odpowiednia dla jego wieku.

Gry dla dzieci- czego unikać?

Gry komputerowe charakteryzują się tym, że są wciągające i trudno się od nich oderwać. Nie można dopuścić do sytuacji, gdy dziecko pozostaje samo ze sobą przez cały dzień, wpatrując się w ekran komputera i tableta. Warto kontrolować czas spędzany w wirtualnym świecie i jasno wyznaczyć granice kiedy i w jakich godzinach pociecha może grać. Dziecku powinno się zorganizować także inne rozrywki, aby zapewnić mu optymalne warunki do rozwoju i rozbudzić w nim inne zainteresowania. Należy również unikać sytuacji, gdy dziecko mając dostęp do internetu, samo wybiera sobie gry, gdyż mogą być one dla niego nieodpowiednie. Rolą rodzica jest stałe kontrolowanie czasu wolnego, aby nie dopuścić do groźnych sytuacji, na które narażony jest internet. Tak jak w każdym przypadku ważny jest umiar i rozsądek, gry mogą zarówno uczyć jak i rozbudzić w dziecku negatywne emocje, mające wpływ na jego dalszy rozwój. Nie można również zapominać o aktywności fizycznej, której nie zastąpi czas spędzany przy komputerze.