Języki programowania dla dzieci

0
języki programowania dla dzieci

Programowanie już teraz jest jedną z najbardziej pożądanych umiejętności, a w przyszłości zapotrzebowanie na uzdolnionych programistów może być jeszcze większe. Ze względu na szybki rozwój technologiczny, kodowanie jest obecne już prawie w każdej dziedzinie życia. Programy kodujące sterują telefonami, serwerami, komputerami, a także nowoczesnym sprzętem AGD, takim jak pralki czy zmywarki. Programowanie coraz częściej obecne jest w szkołach w ramach zajęć dodatkowych, a nie wykluczone, że w przyszłości będzie również wpisane w podstawowy program nauczania. Rodzice stawiający na rozwój swoich dzieci i dbający o ich przyszłość decydują się na naukę kodowania swoich pociech już od najmłodszych lat. Istnieje wiele ogólnodostępnych aplikacji do nauki języka programowania, które jednocześnie bawiąc, uczą.

Języki programowania dla dzieci.

Wśród języków programowania najpopularniejszym jest Scratch. Uczy on podstaw kodowania poprzez układanie interaktywnych animacji, puzzli i historyjek. Przeciągając wybrane elementy powstaje kod tworzący program. Scratch łączy ze sobą naukę i zabawę, dzięki czemu dzieci łatwiej przyswajają wiedzę i rozumieją na czym polega kodowanie. Warto również zaznaczyć, że aplikacja jest darmowa i dostępna dla odbiorców na całym świecie, co stawia ją w czołówce języków programowania.
Small Basic to język programowania dla najmłodszych stworzony przez firmę Microsoft. Tak jak w przypadku Scratch, jego działanie jest intuicyjne i oparte na elementach graficznych. Znajduje się tu minimalna liczba komend dla początkujących, pozwalająca zdobyć podstawową wiedzę programistyczną.
Kolejnym godnym uwagi programem do nauki jest Blockly, wydany przez Google. Język ten jest przeznaczony dla dzieci, które nigdy wcześniej nie miały styczności z kodowaniem, więc idealnie nadaje się jako aplikacja wprowadzająca w świat JavaScript. Jego działanie, tak jak w przypadku poprzedników oparte jest na wizualizacji graficznej i polega na dopasowaniu do siebie poszczególnych elementów tworzących kod. W związku z tym, że nie wymaga on podstawowej znajomości czytania i liczenia, z powodzeniem może być używany przez najmłodszych programistów.

Czy nauka dzieci programowania ma sens?

Wszystkie programy edukacyjne do nauki kodowania mają formę graficzną, co dodatkowo rozwija wyobraźnię oraz zdolność logicznego myślenia. Dzieci, które od najmłodszych lat uczą się języka programowania kształtują w sobie także umiejętność rozwiązywania problemów i rozwijają funkcje poznawcze. Ponadto, jest to inwestycja w przyszłość, gdyż programiści są wciąż niszową grupą na rynku pracy, na którym stale rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z dziedziny informatyki.
Obecnie, gdy komputer z łączem internetowym jest niemal w każdym domu, możliwości do nauki programowania są nieograniczone. Najważniejszym jest jednak to, aby dziecko wykazywało faktyczne zainteresowanie kodowaniem, a nie było do tego zmuszane, wtedy nauka rzeczywiście ma sens i może pozytywnie wpłynąć na jego rozwój intelektualny.