Gry edukacyjne dla dzieci

0
gry edukacyjne dla dzieci

Dostępność wielu gier dla dzieci może sprawić problem w wyborze odpowiedniej pozycji. Decydując się na taką formę rozrywki, warto zadbać o to, aby gra oprócz zabawy posiadała również wartość edukacyjną. Bez względu na to czy będzie to gra komputerowa czy tradycyjna planszówka, należy wcześniej zapoznać się z jej fabułą, stopniem trudności oraz zakresem tematycznym. Czym więc się kierować podczas zakupu?

Gry edukacyjne dla dzieci

Dziecko w świat gier i interaktywnych zabawek należy wprowadzać nie wcześniej niż po 3 roku życia. To wtedy nabiera ono samodzielności i umiejętności poznawczych. Wtedy również jest już podatne na przyswajanie nowych informacji, dlatego gra poprzez zabawę powinna też uczyć. Zamiast od razu wydawać pieniądze na drogie aplikacje edukacyjne dla dzieci, można na początku wdrożyć najmłodszych w wirtualny świat poprzez bezpłatne gry przeglądarkowe. W internecie funkcjonują serwisy poświęcone grom dla najmłodszych, wśród których można znaleźć propozycje dla dzieci w różnym wieku. Takie gry zazwyczaj posiadają nieskomplikowaną fabułę, prostą grafikę i skupiają się na rozwijaniu kreatywności oraz logicznego myślenia.
Oprócz gier dostępnych na komputer, warto również zapoznać się z propozycją gier planszowych czy układanek. W tej kategorii można znaleźć ciekawe propozycje dla dzieci już od 2 roku życia, dzięki czemu najmłodsi mogą bawić się, bez siedzenia przed ekranem komputera. Taka forma rozrywki wymaga zazwyczaj obecności innych osób, co dodatkowo jest zachętą dla rodziców do wspólnego spędzania czasu. Dobrym wyborem będą gry typu memory, ćwiczące pamięć u dziecka, układanki wspierające zdolność logicznego myślenia oraz planszówki rozwijające funkcje społeczne. W związku z tym, że tego typu zabawki mogą zawierać małe elementy, nie powinno się zostawiać dziecka bez kontroli osoby dorosłej.

Na co zwracać uwagę wybierając gry edukacyjne?

Jednym z najważniejszych kryteriów, jakimi należy się kierować podczas wyboru gry edukacyjnej, jest jej dostosowanie do wieku dziecka. Zbyt wysoki poziom trudności może zniechęcić dziecko do zabawy, z kolei za łatwa gra sprawi, że szybko się nią znudzi. Należy pamiętać, że najmłodsze dzieci szybko się rozwijają, dlatego dziecko w wieku 2 lat może jeszcze nie sprostać zadaniom postawionym w grach dla trzylatków.
W przypadku gier edukacyjnych dla dzieci, ważna jest prostota i przejrzyste zasady. Zbyt skomplikowane zadania, z którymi dziecko nie może sobie poradzić, łatwo go zniechęcą. Taka forma zabawy ma również uczyć umiejętności przegrywania i radzenia sobie z rozwiązywaniem problemów, więc zbyt niski poziom także nie przyniesie oczekiwanych korzyści edukacyjnych. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na zakup gry komputerowej czy planszowej, najważniejsze jest bezpieczeństwo. Należy sprawdzić czy nie zawiera ona elementów, mogących kojarzyć się z przemocą i agresją czy małych kawałków łatwych do połknięcia. W razie wątpliwości dobrym rozwiązaniem będzie poproszenie o pomoc sprzedawcę lub skorzystanie z informacji dostępnych na blogach czy stronach parentingowych.