Gry logiczne dla dzieci

0
gry logiczne dla dzieci

Gry logiczne dla dzieci mają nieoceniony wpływ na jego rozwój intelektualny oraz umiejętność dedukcji. Warto zachęcać do nich dzieci już w najmłodszym wieku, aby pobudzać ich mózg do myślenia. Takie gry są zazwyczaj jednoosobowe i wymagają od dziecka skupienia, dlatego jest to również sposób na wygospodarowanie wolnego czasu dla siebie. W sklepach można znaleźć wiele pozycji układanek i zabaw logicznych, dostosowanych do wieku malucha. Nie należy przesadzać ze stopniem zaawansowania, gdyż niektóre z nich mogą wymagać już większej sprawności manualnej i zdolności logicznego powiązywania faktów.

Gry logiczne dla dzieci

Większość gier logicznych, niezależnie od ograniczeń wiekowych, polega na dopasowaniu do siebie poszczególnych elementów. Zazwyczaj zestaw taki składa się z planszy do ustawiania klocków, na podstawie wytycznych określonych w załączonej książeczce. Dziecko w ten sposób musi na zasadzie dedukcji wywnioskować, w jaki sposób rozmieścić poszczególne elementy, aby prawidłowo wykonać zadanie.
Dobrym treningiem umysłowym dla dziecka jest również zabawa w kategoryzowanie. Zazwyczaj w zestawie znajduje się zbiór kart przedstawiających postaci o odrębnych cechach, które trzeba dopasować do konkretnej kategorii wyznaczonej w zadaniu. W dołączonej książeczce dostępnych jest wiele kombinacji, dzięki czemu dziecko będzie miało zapewnioną rozrywkę na długi czas. Na podobnej zasadzie działają sortery dla najmłodszych, polegające na wrzuceniu klocka do otworu o takim samym kształcie. Warto zauważyć, że wiele zadań z podręczników w pierwszych klasach opiera się na podobnym schemacie działania, wymuszając na dziecku skupienie oraz zdolności logicznego myślenia.
Duży wybór gier i zagadek logicznych dla najmłodszych znajdziemy w internecie. Roi się tam od stron z dostępem do bezpłatnych gier przeglądarkowych, których dodatkowym plusem jest rywalizacja między graczami w sieci. Punkty za wykonane zadania naliczane są w zależności od szybkości ukończonego poziomu czy prawidłowo rozwiązanej zagadki, a tabela wyników ukazuje się w ogólnodostępnym rankingu. To uczy dziecko szacunku do zwycięzcy, umiejętności pogodzenia się z porażką oraz dodatkowo motywuje do dalszej pracy nad swoimi umiejętnościami.

Tradycyjne gry logiczne dla dzieci

W czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod ciężarem wymyślnych gier logicznych, wiele osób zapomina, że aby ćwiczyć umysł dziecka nie trzeba przez to nadwyrężać budżetu. Dobrym treningiem dla mózgu jest tradycyjna gra w warcaby, statki, kropki czy domino. Ze starszymi dziećmi można spróbować pobawić się w „państwa-miasta”, co dodatkowo będzie okazją do przećwiczenia alfabetu oraz sprawdzenia znajomości nazw geograficznych. Również popularne kiedyś bierki świetnie rozwijają zdolność logicznego myślenia, przewidywania następstw wykonanych ruchów oraz uczą skupienia i koncentracji.
Tak naprawdę dziecko, szczególnie to w najmłodszym wieku, nie potrzebuje specjalnej stymulacji poprzez wymyślne gry logiczne. Jego umysł ciągle się rozwija, poprzez codzienne poznawanie nowych kształtów, kolorów i dźwięków.