Siłownia w domu – co koniecznie musisz w niej mieć?

0
siłownia dzieci

Bycie fit jest nie tylko modne, ale i zdrowe. Jeśli jednak nie znajdujesz czasu na regularne wizyty w siłowni, czy codzienny jogging, może czas pomyśleć o własnej, domowej siłowni?

Zalety domowej siłowni

Największym atutem domowej siłowni jest oczywiście jej łatwa dostępność o każdej porze, kiedy tylko masz wolną chwilę i ochotę na ćwiczenia. Przeszkodą w realizacji idei własnej siłowni może być jedynie miejsce i brak odpowiednich funduszy.

Jeśli przeszkodą jest budżet, może ci przyjść z pomocą pożyczka na raty przez internet bez zaświadczeń na get-money.pl. Koszt urządzenia domowej siłowni nie musu być duży i zdecydowanie warto go ponieść dla zdrowia i kondycji.

Jaki sprzęt jest niezbędny w domowej siłowni?

Niewątpliwie podstawowym kryterium doboru wyposażenia do domowej siłowni powinny być nasze potrzeby i plany treningowe. Nieco innego wyposażenia potrzebują osoby, które po prostu dbają o zachowanie prawidłowej wagi, niż ci, którzy budują rzeźbę. W rzeczywistości jednak o doborze wyposażenia do domowej siłowni często decyduje ilość dostępnego miejsca. Jak znaleźć złoty środek pomiędzy potrzebami, a koniecznością zachowania umiaru z uwagi na ograniczenia przestrzenne?

Zacznijmy od sprzętu, który powinien znaleźć się w każdej siłowni – również tej domowej.

Nieodłącznym elementem każdego rodzaju treningu, jest rozgrzewka. Doskonale sprawdza się tu sprzęt do ćwiczeń kardio, który również świetnie nadaje się do zrzucania zbędnych kilogramów.

Najpopularniejszym urządzeniem tego rodzaju jest rower stacjonarny. Zajmuje niewiele miejsca i jest świetny, kiedy chcesz się rozruszać przed poważniejszymi ćwiczeniami.

Jeśli skupiasz się na utracie kilogramów i ćwiczeniach ogólnorozwojowych, skuteczniejszy może się okazać orbitrek. Proste urządzenie tego typu odpowiednie do domowej siłowni to koszt zaledwie kilkuset złotych.

Bardzo przydatnymi sprzętami są również ławeczki i drążki, dzięki którym wytrenujesz przede wszystkim mięśnie brzucha i bicepsy. Jeśli ilość miejsca przeznaczonego na domową siłownię na to pozwala, warto pokusić się o zakup atlasa. Urządzenia tego typu stanowią zawsze jedne z podstawowych elementów wyposażenia profesjonalnej siłowni. Właśnie na nich wykonasz najbardziej wszechstronny trening. Atlasy dostępne są w różnych wariantach cenowych, co oczywiście oznacza różną rozpiętość możliwych ćwiczeń.

Oczywiście nie możesz zapomnieć o akcesoriach takich jak ekspandery i gumy do rozciągania. Ich zaletą jest możliwość schowania w dowolnym miejscu – nawet pod łóżkiem w sypialni.

Równie niezbędne i łatwe o przechowywania są ciężarki. Nawet jeśli nie masz na celu ekstremalnej rozbudowy masy mięśniowej, warto jest ćwiczyć z ciężarkami dla podniesienia skuteczności treningu.

Różnego rodzaju ochraniacze i rękawiczki to absolutna podstawa, nawet w najskromniej wyposażonej domowej siłowni. Przy wykonywaniu niektórych ćwiczeń, zwłaszcza przez osoby początkujące, łatwo jest o drobne urazy i otarcia – lepiej jest im zapobiegać, niż narażać się na wyłączenie aktywności na czas gojenia ran.