Każda uroczystość szczególnie związana z dzieckiem generuje refleksję, z jakim prezentem przyjść, czym malucha zaskoczyć i jak sprawić mu przyjemność. Okazuje się, że w roku takich imprez jest całkiem sporo i może się okazać że nasza pociecha otrzymuje cały szereg mniej lub bardziej potrzebnych gadżetów. Cel oczywiście jeden – wywołać uśmiech na twarzy dziecka. I choć sklepowe półki uginają się pod ciężarem zabawek i gier, a reklamy stale kuszą nowymi propozycjami, które koniecznie trzeba mieć, to warto pamiętać, że prezent z jednej strony musi być atrakcyjny, ale z drugiej powinien również nieść ze sobą wartości edukacyjne lub wychowawcze. W taki sposób możemy sprawić, że będzie wykorzystywany.
Edukacyjny nie znaczy mniej atrakcyjny
Chętnie sięgamy po takie zabawki, które mogą czegoś dziecko nauczyć oraz takie, które pozwalają na wspólne spędzanie czasu. To szczególnie istotne w dobie, kiedy dla mniejszych i większych dzieci Internet, gry i multimedia są zdecydowanie bardziej ciekawe. Im częściej zamiast wirtualnej rzeczywistości będziemy proponować atrakcyjne zabawki, tym większa szansa, że nauczymy dziecko twórczej rywalizacji.
Najlepsze zabawki
Wybierając zabawkę, powinniśmy przede wszystkim dopasować ją do wieku i możliwości dziecka. Warto również wziąć pod uwagę jego zainteresowania. Jeśli zależy nam na kształceniu wiedzy i umiejętności, postarajmy się, by był to efekt dodatkowy, który poza dobrą zabawą będzie na dziecko oddziaływać. To zupełnie inny system nauki niż ten, z którym spotykamy się w szkole czy przedszkolu, a fakt, że maluch sam dochodzi do rozwiązania jakiegoś problemu, sprawia, że na pewno na dłużej zapamięta tę metodę niż gdyby podpowiedział mu ją nauczyciel, jak to ma miejsce na tradycyjnych lekcjach. Poza tym gra daje możliwość nieszablonowych i niespotykanych rozwiązań, kształtuje kreatywność i pomaga szukać związków przyczynowo-skutkowych.
Dzięki dobrze dobranej zabawce można nauczyć się wiele i przede wszystkim pozwala ona rozwijać pasje. Małemu dziecku z pewnością spodoba się gra, która w pewien sposób pokazuje rzeczywistość, ale starsze dziecko może już sięgać po elementy abstrakcyjne i na przykład doskonale będzie radziło sobie z różnego rodzaju układankami. Niezmiennie od lat wielkim hitem są puzzle, które praktycznie się nie nudzą. Potem przychodzi czas na gry strategiczne, różnego rodzaju zagadki, poznawanie tajemnic kosmosu czy też anatomii. Tutaj łączą się elementy logicznych zadań, kreatywności czy też umiejętności pracy w grupie. Tego typu rywalizacja to również szansa na niemalże bezbolesną naukę wygrywania i przegrywania.