Bawimy się w sklep – domek ogrodowy Zuza

0

Wakacje to czas, kiedy dzieci mają mniej obowiązków, ale dla dorosłych to wyzwanie, jak interesująco zorganizować im odpoczynek. Wielu rodziców martwi także skłonność dzieci i młodzieży do nadmiernego korzystania z elektronicznych gadżetów i przebywania w wirtualnym świecie. Tymczasem nic nie jest w stanie zastąpić ruchu na świeżym powietrzu i kontaktu z naturą. Naukowo udowodniono też, że rozwój dziecka najlepiej stymuluje swobodna zabawa, w której może wykazać się kreatywnością. Drewniane domki ogrodowe mogą okazać się nieocenioną pomocą w zachęceniu dzieci do aktywności na zewnątrz. Dzięki nim już najmłodsi poczują również przedsmak realizacji marzenia wielu dorosłych, jakim jest wybudowanie własnego domu.

Zuza to jeden z wielu domków z oferty firmy 4iQ. W całości został wykonany z najwyższej jakości drewna sosnowego, zabezpieczonego w komorach ciśnieniowych bezpiecznym, bezchromowym impregnatem. Zuza o powierzchni nieco przekraczającej 2,5 m2 przeznaczona jest do samodzielnego złożenia i ewentualnego pomalowania. Ponieważ posiada konstrukcję modułową – większość elementów jest częściowo zmontowana – ostateczne złożenie całości nie wymaga trudu ani specjalistycznych umiejętności. Dobrze jest już na tym etapie włączyć najmłodszych do wspólnej pracy – wskazanie lokalizacji domku, pomoc przy składaniu, czy wybór koloru to ważne decyzje i działania pozwalające wzmocnić poczucie wartości, a także zbudować poczucie odpowiedzialności za własny „dom”. Zuza – wyposażona w podłogę, drzwi z oknem i czarną papę na dach – posiada certyfikat bezpieczeństwa TÜV dla przydomowych placów zabaw. Elementem wyróżniającym domek jest zewnętrzna zadaszona lada, dostęp do której od środka umożliwiają podwójne okiennice. Taka budowa sprawia, że Zuza jest wprost stworzona do zabawy w sklep. Dziecko może więc „sprzedawać” prawdziwe kwiaty, warzywa i owoce, na przykład z przydomowego ogródka. Rolą rodzica w tym wypadku jest umiejętne wykorzystanie tej sytuacji do kształtowania zdrowych i pożądanych zachowań, na przykład zjedzenia „zakupionych”, niekoniecznie lubianych dotychczas produktów lub pomocy przy przyrządzaniu posiłków z wykorzystaniem zakupów. Zabawa w pracę i przyjmowanie ról dorosłych to naturalny, ale niezwykle ważny etap w życiu dziecka, przygotowujący go do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie.

Wyjątkowa konstrukcja domku predysponuje go nie tylko do roli sklepu. W zasadzie jedynym ogranicznikiem potencjalnych funkcji jest dziecięca wyobraźnia, a ta przecież nie ma granic. Znakomitym pomysłem rozwijającym kreatywność dzieci jest wykorzystanie domku do zabawy w teatr i to w dwojaki sposób. Po otwarciu okiennic możemy stworzyć w nim teatrzyk kukiełkowy dla widzów obserwujących go z zewnątrz, a zadaszoną półkę wykorzystać na potrzebną scenografię. Możemy też odwrócić sytuację, zwłaszcza w przypadku braku towarzyszy zabaw: ladę przeobrazimy w widownię, na której ustawimy lalki i misie – obserwatorów dziecięcych występów aktorskich, wokalnych, tanecznych czy sportowych prezentowanych w ogrodzie na wolnym powietrzu.

Uszczęśliwiając najmłodszych członków naszych rodzin drewnianym domkiem, oferujemy im wprawdzie gotowy produkt, ale taki, który nie narzuca określonego sposobu wykorzystania, a jedynie inspiruje do pomysłowych zabaw z rodziną i przyjaciółmi, pozwala kształtować relacje międzyludzkie i pozytywnie wpływać na całościowy rozwój młodego człowieka.

Materiały prasowe Afir Biuro PR firmy 4iQ, www.4iq.com.pl