Co to jest gniazdko niemowlęce i na co zwracać uwagę podczas kupna?

0
Co to jest gniazdko niemowlęce i na co zwracać uwagę podczas kupna?

Podczas przyjścia na świat dziecka, rodzic często porusza się w dziecięcym asortymencie po omacku. Nie mając doświadczenia, ciężko jest wybrać najpotrzebniejsze rzeczy dla malucha. Warto dodać, że rodzice są różni, tak i niemowlęta posiadają swoje indywidualne preferencje. Często zdarza się tak, że to, co sprawdzało się przy jednym niemowlęciu, przy innym może okazywać się kompletnie zbędną rzeczą. Tyczy się to głównie przedmiotów służących do odpoczynku niemowląt. Wybrać można otulacze, śpiworki, kocyki, rożki czy właśnie gniazdka niemowlęce – zwie się je także kokonami. Warto wiedzieć, kiedy gniazda dla niemowląt są przydatne i jak wybrać najlepsze. 

 

Co to jest gniazdko niemowlęce?

 

 Gniazdko dla niemowląt to po prostu cienki materac, który jest połączony z wysokimi, miękkimi brzegami, które wypełnione są kulkami styropianowymi bądź antyalergiczną gąbką – materiał wierzchni to przeważnie wysokogatunkowa, bezpieczna dla niemowląt bawełna bądź bambus. Niektóre kokony dla najmłodszych zrobione są także z weluru bądź tkaniny typu minky. Gniazdka i kokony dla niemowląt przydają się w wielu różnych sytuacjach – mają bardzo dużo zastosowań. 

 

Przyjemna i bezpieczna przestrzeń do leżenia dla niemowląt

 

Trzeba pamiętać o tym, że nasze pociechy przebywają 9 miesięcy w nieco ciasnym środowisku matczynego łona. Ułożenie niemowlaka w wielkim z jego perspektywy, dziecięcym łóżku, może wzbudzać w nim trochę lęku. Gniazdko sprawi, że maluszek będzie otulony z każdej strony, imitując przy tym matczyne łono – niemowlak będzie czuć się bezpiecznie. Stopień otulenia można zmieniać przy pomocy specjalnych sznureczków. 

 

Gniazdko niemowlęce to przede wszystkim przytulne miejsce do drzemek dla naszej pociechy. Jest dużo opinii, według których gniazdka niemowlęce, otulając pociechę z każdej strony, dawać mu będzie poczucie bezpieczeństwa, co wpłynie znacząco na lepszy sen, również podczas dnia. Dodatkową zaletą gniazdek jest to, iż można je położyć w łóżeczku dla niemowląt, na łóżku normalnym, a nawet w wózeczku. Otulenie, które zapewnia kokon, stworzy bardzo przyjazne warunki do snu i to w przeróżnych miejscach. Gniazdko niemowlęce może posłużyć rodzicom do przebierania pociechy i to bez konieczności przenoszenia go na przewijak. Warto pamiętać o tym, by odpowiednio zabezpieczać gniazdko przed pobrudzeniem. Kokon może służyć rodzicowi jako przenośne łóżeczko, bowiem da się go w łatwy sposób zwinąć, a następnie włożyć do worka, który powinien być dołączony do gniazdka – takie rozwiązanie da sposobność do łatwego przenoszenia i używania go w dowolnie wybranym miejscu. Warto podkreślić, że gniazdka dla niemowląt, to także bardzo estetyczny przedmiot. Na rynku dostać można wiele różnych wzorów, które ograniczone są tylko przez ludzką wyobraźnię; z pewnością rodzic wybierze coś pasującego do wnętrza domu. 

Na co zwracać uwagę podczas kupna gniazdka niemowlęcego?

Wybierając kokon niemowlęcy ważny jest przede wszystkim rozmiar. Bardzo popularnym jest model o wymiarach 70×30 cm. Kolejną ważną cechą jest możliwość prania gniazdka w pralce, zachowując przy tym jego pierwotny kształt.