Jak uczyć małych dzieci zasad BHP?

0
Jak uczyć małych dzieci zasad BHP?

Kursy związane z BHP, a także udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej są podstawą do funkcjonowania w pracy – dlatego są bardzo ważne dla kariery dorosłych. Dlaczego więc warto zasady bezpieczeństwa wpajać także dzieciom? Jak to zrobić i czego właściwie uczyć? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Dlaczego dzieci powinny uczyć się zasad BHP?

Małe dzieci mają bardzo wiele kreatywnych pomysłów, które nie zawsze są dla nich bezpieczne. Popisy przed innymi kolegami w przedszkolu mogą skończyć się źle – to zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa nie tylko jednego malucha, ale także całej grupy. Żaden rodzic, niezależnie od tego czym zajmuje się na co dzień, nie jest
w stanie pilnować swojego dziecka 24 godziny na dobę. Dlatego warto uczyć go odpowiedzialności za siebie oraz innych – niech podczas zabaw zachowuje się właściwie. 

Zasady BHP, które dzieci powinny znać

Maluchy powinny przede wszystkim dowiedzieć się, że nieodpowiedzialna zabawa może mieć poważne konsekwencje (skakanie z wysokości, wykorzystywanie zabawek nie do tych celów, do których służą). Dla dzieci ważne są również zagadnienia związane z prawidłowym zachowaniem podczas zagrożenia dla własnego życia (np. pożar w budynku przedszkola lub szkoły), a także gdzie szukać pomocy, gdy czują się źle (podczas naśmiewania, złego nastroju – u przedszkolanki, nauczyciela czy rodzica). 

Jak nauczyć dzieci zasad BHP? 

Zaznajomienie dzieci z podstawowymi zasadami BHP jest dość proste – trzeba tylko zrozumieć język, jakim posługują się maluchy. Zwykła pogadanka nie pomoże – przedszkolakom bardzo ciężko się skupić na kilka minut, a co dopiero przez dłuższy czas. Najlepszym rozwiązaniem na naukę takich zagadnień jak BHP jest zabawa. Pomogą Ci w tym profesjonalne pomoce naukowe.

  • Książeczki z historyjkami obrazkowymi – służą nie tylko do czytania, ale także rozmowy, kiedy dzieci są skupione na historii bohaterów. Rysunki pobudzają wyobraźnię malucha, dzięki czemu łatwiej mu się odnaleźć w sytuacji przytoczonej w opowiadaniu. 
  • Gry edukacyjne – nie tylko pomagają zdobywać, ale także utrwalać wiedzę związaną z BHP. Nakłaniają również do podejmowania samodzielnych decyzji – ta umiejętność przyda się maluchowi w późniejszych latach. 

Podsumowanie

Maluchy powinny uczyć się podstawowych zasad BHP we właściwy dla nich sposób – poprzez zabawę. Dzięki temu dzieci będą potrafiły poprawnie zachować się w sytuacji zagrożenia oraz wiedziały, gdzie szukać pomocy.

Sprawdź nasze szkolenia BHP w Warszawie.