Jak wybrać odpowiednie edukacyjne zabawki muzyczne dla dziecka?

0
Jak wybrać odpowiednie edukacyjne zabawki muzyczne dla dziecka?

Muzyka może w bardzo korzystny sposób pomóc w prawidłowym rozwoju dziecka. Trzeba jednak wiedzieć jakie instrumenty oraz edukacyjne zabawki muzyczne wybrać. Na tej kwestii skupimy się w poniższym poradniku.

Muzyka to nieodłączny element naszego życia już od najmłodszych lat. Niewielu rodziców zdaje sobie jednak sprawę jak duży wpływ ma ona na prawidłowy rozwój maluchów. To właśnie dzięki muzyce mamy szansę wspierać rozwój mowy, pamięci czy też samego słuchu dziecka. Nie bez kozery już od wielu pokoleń mamy nucą noworodkom czy też puszczają relaksującą muzykę. Kiedy dziecko osiągnie zatem odpowiedni wiek warto pozwolić mu zdobywać nowe umiejętności i zdolności właśnie dzięki muzyce – a mówiąc dokładniej dzięki zabawkom muzycznym. W poniższym poradniku podpowiemy wam jak wybrać odpowiednie.

Walory rozwojowe zabawek muzycznych

Zacznijmy jednak od przytoczenia kilku interesujących informacji, abyście jako rodzicie mogli w pełni zrozumieć jak istotna jest muzyka i dźwięki w rozwoju dziecka. Otóż według niedawnych badań przeprowadzonych na uniwersytecie Brown dowiedzieliśmy się, ze tworzenie dźwięków ( oraz inne czynności artystyczne ) mają olbrzymi i długofalowy wpływ na umysł dziecka. Badania jasno wskazują, że im wcześniej malec zacznie obcować z muzyką tym więcej pozytywnych rezultatów przyniesie to w przyszłości. Nauka gry na instrumentach muzycznych stymuluje miejsca w mózgu odpowiedzialne za takie cechy jak wytrwałość, cierpliwość czy też pewność siebie i koordynacje ruchową.

Oprócz tego inne badania jasno wskazują na pozytywne oddziaływanie muzyki w przypadku dzieci dotkniętych ADHD. Nauka gry na instrumencie w przypadku takich dzieci pozwala w znacznym stopniu poprawić możliwość koncentracji w przyszłości.

Edukacyjne zabawki muzyczne – na co zwrócić uwagę

Na co zatem zwrócić uwagę podczas wyboru edukacyjnych zabawek muzycznych? Na pewno trzeba zadbać o to aby była ona dopasowana do wieku dziecka. Na szczęście już od jakiegoś czasu producenci są zobowiązani do zamieszczania takowej informacji na opakowaniu. Upewnijcie się zatem, że wasza pociecha mieści się w sugerowanym przez producenta zakresie wiekowym.

Kolejnym istotnym kryterium wyboru powinna być jakość muzycznych zabawek. Dzieci nie zawsze są świadome wszystkiego co robią i często może się zdarzyć, że daną zabawkę rzucą czy też niechcący zepsują. Jeżeli zatem dany produkt będzie wykonany z niskiej jakości materiałów szansa uszkodzenia takowej zabawki znacznie wzrasta. Warto zatem postawić na solidniejsze rozwiązania.

Edukacyjne zabawki muzyczne to jednak przede wszystkim dźwięk. Tanie zabawki czy też instrumenty muzyczne dla dzieci będą emitować często zbyt głośne a jednocześnie mocno męczące dźwięki. Lepiej zatem upewnić, się że dany produkt emituje sygnały dźwiękowe miłe dla ucha oraz co istotne – umożliwia regulacje poziomu głośności.

Przez wielu specjalistów powtarzana jest bardzo często teza, że najlepszą nauką jest zabawa i ma to jak najbardziej odzwierciedlenie w rzeczywistości. Z tego też względu zabawki czy też instrumenty muzyczne powinny charakteryzować się designem, który będzie zachęcał dziecko do zabawy. W przypadku popularnych cymbałków czy też grzechotek mogą to być chociażby jaskrawe i żywe kolory. W dużym skrócie chodzi o to aby zabawki muzyczne dla malca były tak zaprojektowane, aby nie tylko wyglądały przyjemnie dla oka, ale również bezproblemowo się z nich korzystało.

Zatrzymajmy się jednak teraz na chwilę przy instrumentach muzycznych dla dzieci. Pociechy mają bowiem w tym względzie bardzo duży wybór. Do bardzo popularnych instrumentów muzycznych trzeba zaliczyć tutaj keyboardy jak i też pianinka. Przypominają one wyglądem tradycyjne instrumenty ale mają nieco mniej klawiszy oraz umożliwiają odtwarzanie wgranych uprzednio do urządzenia melodii.

Instrumenty muzyczne dla dzieci

Dużym powodzeniem cieszą się również bębenki, które oprócz funkcji muzycznej pełnią funkcję sortera ( w bębenku znajdują się otwory o różnorakich kształtach do których malec musi dopasować odpowiednie klocki znajdujące się w zestawie ). Tego rodzaju instrumenty doskonale nadają się do nauki rytmiki u maluchów.

Instrumentem, który wymaga od dziecka nieco więcej zaangażowania oraz umiejętności ( przez co jest skierowany dla maluchów powyżej trzeciego roku życia ) jest perkusja, która najczęściej składa się z kilku elementów takich jak werbel, talerze oraz pedał i pałeczki. Tego rodzaju instrument dostarcza jednak nieporównywalnie więcej frajdy oraz pozwala już nieco bardziej na poważnie wkroczyć dziecku w świat muzyki oraz rytmiki.

Na rynku obecne są również całe zestawy edukacyjnych zabawek muzycznych, które składają się z wielu elementów ( grzechotki, harmonijki, bębenki, itd. )

Z przedstawionych informacji można zatem śmiało wyciągnąć wnioski, że edukacyjne zabawki muzyczne i instrumenty stanowią znakomitą inwestycje, jeżeli zależy wam na prawidłowym rozwoju waszej pociechy. Jak w przypadku większości zabawek kluczowe jest dobranie zabawki do wieku dziecka oraz postawienie na produkty wysokiej jakości, które znaleźć można w renomowanych sklepach z zabawkami.