Klocki Lego City inspirowane codziennością

0
Klocki Lego City inspirowane codziennością

Dzieci już od najmłodszych lat mogą bawić się kultowymi klockami Lego, które powstały dziesiątki lat temu w Billund w Danii. Trudno dziś znaleźć dziecięcy pokój, w którym nie byłoby żadnych klocków Lego. Fenomen tych klocków tkwi w ich prostocie, ale duński producent dba o to, aby zaskakiwać swoich małych i dużych klientów kolejnymi, ciekawymi kolekcjami klocków Lego. Najlepszym tego przykładem są kolejne zestawy tematyczne, które umożliwiają wielogodzinną zabawę.

Jak to się wszystko zaczęło?

Klocki Lego zawdzięczamy Ole Kirkowi Christiansenowi, który był synem ubogich rolników z Danii. Wykształcił się na cieślę i założył w 1932 roku w Billund zakład stolarski produkujący drabiny. Warsztat nie przynosił dochodów, a na domiar złego życie mocno doświadczyło Ole. Zmarła jego żona, pozostawiając go z czwórką synów. Dla ukojenia smutku Ole wystrugał z drewna zabawkę na kółkach. Okazało się, że sprawiła ona wiele radości chłopcom.

Tak narodził się pomysł założenia firmy produkującej zabawki dla dzieci z drewna. Najpierw były to wyłącznie drewniane konstrukcje, głównie pojazdy wysokiej jakości.  Cieszyły się one dużą popularnością. W 1934 roku powstała nazwa Lego – od duńskiego zwrotu „leg godt”, co oznacza „baw się dobrze”.  Christiansen nie miał pojęcia, że Lego stanie się nazwą ogólnoświatową.  Co ciekawe, po łacinie „Lego” oznacza ni mniej, ni więcej, tylko „składam”.

Z czasem syn Ole – Godtfred Kirk Christiansen zaczął wspierać ojca w biznesie, a firma szybko się rozwijała i nawet w okresie wojny radziła sobie nieźle. Los jednak postanowił znów doświadczyć rodzinę założycieli – w 1942 roku warsztat Lego spalił się doszczętnie, łącznie z materiałami i zabawkami. Jednak firma została odbudowana i wznowiła produkcję zabawek.

istotnym momentem w jej historii był rok 1946, kiedy Ole podczas targów w Kopenhadze postanowił kupić pierwszą w Danii maszynę do odlewów z tworzyw sztucznych. Na targach zaś dostał także klocek, który z pozoru zwyczajny, stał się inspiracją do powstania klocków Lego.

Swój udział w sukcesie Lego miał Godtfred, który w 1954 roku odbył rozmowę z kierownikiem dużego centrum handlowego, a mężczyzna wskazał, że zabawki nie pozwalają rozwijać dziecięcej wyobraźni. Tak narodził się pomysł stworzenia systemu Lego. Pierwsze zestawy klocków pozwalały na tworzenie domków z klocków na planie miasta. Okazało się to hitem sprzedażowym.

Problemem w ich przypadku było to, że przy poruszeniu budowli, wszystkie klocki się rozwalały. Dlatego Godtfred zdecydował się sprawić, że elementy obiektów będą łączyły się ze sobą. W 1958 roku klocki Lego wzbogacono o gniazda i wpusty. Dziś Lego jest jednym z największych producentów zabawek na świecie i sprzedaje je w ponad 130 krajach, w wielu ciekawych kolekcjach, m.in. Lego City.

Zestawy klocków do budowania miast

Każdy zestaw Lego City budzi kreatywność, nie tylko u dzieci, ale i u dorosłych, którzy równie chętnie bawią się tymi klockami.  To jedne z najbardziej rozpoznawalnych zestawów w kolekcji Lego. Klocki Lego City są propozycją dla chłopców i dziewczynek. Pozwalają one na tworzenie budynków miejskich, dróg, obiektów takich jak szpitale, posterunki policji czy straż pożarna.

Seria ta inspirowana jest codziennym życiem dużego miasta i jego mieszkańców. Uwzględnia figurki, pojazdy i obiekty. Klocki można łączyć zgodnie z instrukcją dołączaną do każdego zestawu albo dowolnie, rozwijając swoją wyobraźnię. Wśród najciekawszych zestawów należy wymienić m.in. pociągi, policję, straż pożarną, super pojazdy, miasto, ekipę górniczą, straż przybrzeżną i inne. Kolekcja Lego City stale się powiększa.