Jak zmniejszyć stres przed ważnym egzaminem, sprawdzianem

0

W całym toku edukacji spotykamy się na każdym kroku ze sprawdzianami naszej zdobytej wiedzy i umiejętności. Jest to bardzo słuszne, ponieważ pokazuje nam nasz poziom z konkretnej dziedziny, a także motywuje do dalszego działania. Niestety niejednokrotnie towarzyszy nam przy tym stres. Przy mniejszych formach jest on niewielki, lecz zazwyczaj zwiększa się wraz z ważnością konkretnego testu czy egzaminu. Stres jest często bardzo potrzebny, ponieważ zwiększa poziom adrenaliny, dzięki czemu jesteśmy w stanie osiągnąć więcej niż zazwyczaj. Jednak zbyt duża jego dawka wywołuje odwrotne skutki i może sprawić, że pomimo największych przygotowań na egzaminie nie będziemy w stanie niczego napisać, albo powiedzieć. Na szczęście istnieje kilka sposobów na to jak radzić sobie ze stresem przed egzaminem.

Nie ucz się dzień wcześniej

Materiał, który miałeś opanować do egzaminu już opanowałeś. To z czym nie zdążyłeś… mówi się trudno i żyje się dalej. Często zagadnień jest tak dużo, że nie jesteśmy w stanie skupić się na każdej kwestii tak samo. Musimy wybrać priorytety i to na nich oprzeć całą swoją wiedzę. Dzień przed sprawdzianem poświęć na ułożenie całego materiału w głowie, zdystansuj się na chwilę od tego. Gorączkowe doczytywanie i sprawdzanie informacji na pewno nie wyjdzie na dobre, co więcej, może jeszcze bardziej namieszać i zwiększyć panikę, że jest jeszcze tak dużo rzeczy, których nie wiemy. Możesz wykonać ćwiczenia na portalu edukacyjnym Dlaucznia. W ten sposób utrwalisz swoją wiedzę.

Take it easy – odpuść na chwilę i zrelaksuj się

Podejdź do tego na spokojnie, co ma być to będzie. Zrobiłeś wszystko co w Twojej mocy, aby się do tego jak najlepiej przygotować. Teraz czas na chwilę relaksu, aby na chwilę odciągnąć głowę od stresu przed egzaminem. Poświęć chwilę na swoją pasję, spędź trochę czasu z przyjaciółmi i rodziną. Świetną odskocznią jest wyjście na spacer, albo na siłownię, dotlenia to doskonale mózg, co zapewnia jego lepsze funkcjonowanie. Relaksująca kąpiel czy obejrzenie serialu z kubkiem gorącej czekolady w ręku przyniesie dużo lepsze efekty, niż ciągłe powtarzanie materiału.

Najważniejszy jest sen!

Niezależnie od tego jak długo i intensywnie byśmy się uczyli i powtarzali materiał, musimy być w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, aby jak najlepiej go przedstawić. W tym wszystkim podstawą jest dobry sen. Do egzaminu powinniśmy podejść wypoczęci i z otwartą głową. Czasem lepiej nie doczytać rozdziału do końca, a się wyspać, niż zarwać nockę na powtórki i rano nie być w stanie normalnie funkcjonować. Wyspani mamy większą kreatywność i pomysłowość, więc możemy nawet zaimprowizować kwestię, którą nie do końca opanowaliśmy.

Pewność siebie i optymizm

Podejdź do tematu egzaminu pewny siebie, a żaden stres nie będzie w stanie Cię pokonać. Poświęciłeś dużo czasu na naukę i powtórki, jesteś więc jak najbardziej gotowy na to zadanie. Nie myśl o tym co może się nie udać, pomyśl co będzie jak się uda. Pozytywne myślenie i optymizm potrafią zdziałać cuda i przyciągnąć pozytywny obrót sprawy. Pokaż wszystkim, że wiesz o czym mówisz i nie jesteś tu bez powodu. Przede wszystkim ZAUFAJ SOBIE, że jesteś w stanie to osiągnąć!