3 popularne dolegliwości niemowlaków i jak sobie z nimi radzić

0
3 popularne dolegliwości niemowlaków i jak sobie z nimi radzić

Narodziny dziecka to przede wszystkim ogromne szczęście dla rodziców. Z drugiej jednak strony opieka nad niemowlakiem niesie ze sobą wiele trudności. Poza kwestiami związanymi z codzienną pielęgnacją opiekunowie muszą zmierzyć się także z licznymi dolegliwościami malucha. Do najbardziej popularnych należą pleśniawki, kolki oraz odparzenia pieluszkowe. Jak sobie z nimi radzić, aby szybko i skutecznie pomóc niemowlakowi? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule. Zapraszamy do lektury.

  1. Pleśniawki — czym są i jak sobie z nimi radzić.
  2. Kolki — kiedy występują oraz jak pomóc maluchowi?
  3. Odparzenia pieluszkowe — jak je rozpoznać oraz czym wspierać skórę niemowlaka?

Pleśniawki u niemowlaka to częsty problem, który może pojawić się na różnym etapie rozwoju. Podobnie jest w przypadku kolek oraz odparzeń pieluszkowych. Z punktu widzenia rodziców każda z tych dolegliwości sprawia dziecku dyskomfort, przez co jest ono niespokojne, a nawet nie chce jeść. To właśnie z tego powodu szybkie i skuteczne działania są tak ważne dla zapewnienia spokoju całej rodzinie.

Pleśniawki — czym są i jak sobie z nimi radzić

Pleśniawki u niemowląt występują dość często i mogą powodować ból. Problem ten może dotyczyć nie tylko starsze maluchy, ale także kilkudniowe niemowlęta. Pleśniawki bardzo często mylone są z resztkami mleka, pozostałego po karmieniu. Jeżeli jednak próbujemy je wytrzeć, zazwyczaj błona śluzowa zaczyna krwawić. Przyczyną powstania tej dolegliwości jest zakażenie grzybicze jamy ustnej, które rozwija się dość szybko. Do zakażenia może dojść w wielu sytuacjach takich jak poród siłami natury, podanie dziecku oblizanego smoczka, czy też w wyniku obniżonej odporności, a nawet w czasie ząbkowania.

Pleśniawki u niemowląt nie są groźne, ale wymagają leczenia. W przypadku najmłodszych dzieci rodzice chętnie sięgają po spray na zmiany w jamie ustnej. Tego rodzaju preparaty aplikuje się w szybki sposób, co jest znacznym ułatwieniem szczególnie w przypadku niemowląt. Dużą popularnością cieszą się także żele na pleśniawki, które można stosować precyzyjnie w miejscu bólu.

Kolki — kiedy występują oraz jak pomóc maluchowi?

Kolki u niemowląt należą do najbardziej uciążliwych dolegliwości u dzieci. Wynika to głównie z faktu, że przyczyny ich powstania nie są do końca znane, w związku, z czym leczenie jest bardzo utrudnione. Aktualnie uznaje się, że dolegliwość ta związana jest ze skurczami jelit. W wielu wypadkach spowodowane są one zbyt dużą ilością powietrza połykaną przez niemowlę w czasie karmienia. Do tego rodzaju sytuacji może dojść wtedy, kiedy dziecko je zbyt łapczywie, pozycja do karmienia jest nieodpowiednia dla malucha lub też smoczek butelki nie jest w pełni wypełniony przez mleko.

Wśród sposobów na leczenie kolki popularne są metody farmakologiczne takie jak stosowanie specjalistycznych kropelek. W walce z dolegliwościami może pomóc także masaż brzuszka, ciepła kąpiel oraz herbata z kopru włoskiego.

Odparzenia pieluszkowe — jak je rozpoznać oraz czym wspierać skórę niemowlaka?

Przyczyn powstania odparzeń pieluszkowych może być bardzo wiele. Do tych najbardziej popularnych możemy zaliczyć niewłaściwie dobrane pampersy oraz zbyt rzadkie przewijanie malucha. Dolegliwość ta zaliczana jest do chorób zapalnych skóry. Szczelne zapięta pielucha w kontakcie z kałem lub moczem może powodować stan zapalny, zwłaszcza wtedy, gdy pupa niemowlęcia nie jest w odpowiedni sposób pielęgnowana.

Pierwszym objawem odparzenia pieluszkowego jest zazwyczaj rumień narządów płciowych i odbytu. Już wtedy warto sięgnąć po specjalistyczne kremy łagodzące. Zaleca się, że jeżeli po 3 dniach stosowania intensywnej pielęgnacji, stan zapalny nie zmniejsza się, należy udać się do pediatry.