11 pomysłów na stymulujące zabawy z niemowlęciem!

0

Okres niemowlęcy to czas bardzo intensywnego rozwoju dziecka. Mały człowiek przechodzi od etapu ciągłego spania i jedzenia do momentu, w którym bardzo intensywnie eksploruje otoczenie. Zabawa odgrywa ważną rolę w życiu niemowlaka. Nie tylko rozwija i edukuje, ale przede wszystkim buduje relacje z rodzicem. Wypróbuj 11 pomysłów na zabawy z maluchem.

1. „A kuku!”

Do tej zabawy potrzebujesz zwykłej, bawełnianej pieluszki. Połóż dziecko między swoimi nogami. Zasłoń swoją twarz pieluszką i po chwili odsłoń
i powiedz głośno „A kuku!”. Zmieniając ton i barwę głosu, dodatkowo urozmaicisz grę.

2. „Idzie raczek…”

Prosta paluszkowa zabawa, która nie wymaga dodatkowych akcesoriów. Wystarczy, że będziesz „spacerować” swoimi palcami po ciałku dziecka, wypowiadając rytmicznie słowa:

Idzie raczek Nieboraczek,

jak ugryzie, będzie znaczek!

Łaskotki wykonywane na końcu z pewnością rozśmieszą dziecko. Przy okazji wzmacnia się relacja między maluchem i rodzicem.

3. Turlanie pluszowej piłki

Kolejna propozycja kształtuje świadomość w schemacie swojego ciała.

Potrzebna Ci pluszowa piłka, np. ta od Canpol Babies. Połóż ją na brzuchu pociechy i zacznij turlać w kierunku kończyn. Taki docisk sprawi, że dziecko się wyciszy i zrelaksuje.

4. Zabawy paluszkowe

Zabawy tzw. paluszkowe to taki rodzaj aktywności, który pomaga odkryć dziecku rączki. Złap małą dłoń i wypowiadaj po kolei:

  • Tu, tu, tu sroczka kaszkę warzyła, dzieci swoje karmiła – pukasz w środek dłoni,
  • Pierwszemu dała w garnuszku – lekko pociągnij za kciuk,
  • Drugiemu dała w dzbanuszku – teraz palec wskazujący,
  • Trzeciemu dała w miseczce – złap za palec środkowy,
  • Czwartemu na łyżeczce – dotknij serdecznego,
  • Piątemu nic nie dała, bo nie miała – obejmij mały palec,
  • I fruuu do nieba poleciała! – wykonaj ruch machania skrzydłami.

5. Grzechotki

Aktywność rozwijająca zmysł słuchu. Wykorzystaj w tej zabawie grzechotkę lub pluszową piłkę dźwiękową. Poruszaj zabawką i przykładaj ją na zmianę do prawego i do lewego ucha. Zauważysz, jak dziecko skupia się na tym, co słyszy.

6. Złap pluszową piłkę

W tej zabawie znowu potrzebna ci będzie pluszowa piłka. Zacznij nią poruszać nad dzieckiem, na wysokości jego rączek. Maluszek będzie wodził za nią wzrokiem, a starszak z pewnością spróbuje złapać.

7. Noski-Eskimoski

Bliski kontakt z rodzicem jest bardzo ważny.

W tej zabawie pochyl się nad dzieckiem i dotknij swoim nosem jego nosa i powiedz rymowankę: Eskimoski, Eskimoski, pocierają sobie noski.

Poniżej znajdziesz propozycje 4 zabaw dla nieco starszych dzieci.

8. Lustereczko

Usiądź z dzieckiem naprzeciwko lustra. Zacznij pokazywać mu język, rób śmieszne miny, otwieraj szeroko buzię i nadymaj policzki. Po pewnym czasie dziecko zacznie cię naśladować.

9. Gdzie jest pluszowa piłka?

Przynieś z kuchni garnek z pokrywką. Włóż do środka pluszową piłkę. Niech dziecko zacznie jej szukać.

10. Powtórz

Dzieci uwielbiają obserwować buzie opiekunów. Zbliż się do pociechy, a następnie wyraźnie i szeroko wypowiadaj podstawowe sylaby, takie jak: ta, ba, ma, da.

Możesz również po prostu naśladować „słowa” wypowiadane przez malucha.

11. Woda

Posadź maluszka na swoich kolanach i zacznij przelewać wodę do pojemników. Dźwięk szumiącej cieczy działa bardzo uspokajająco.

Tak naprawdę zabawy dla maluszków nie są skomplikowane, a ich wdrożenie nie wymaga dużego nakładu finansowego. Ty jesteś dla swojego dziecka najlepszą atrakcją!